הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  דר אבי בקר  
   
 

ד"ר אבי בקר 
. הרצאה בסמינר אבות ומייסדים, שבת "תולדות" תשע"ג,
 16-17 בנובמבר 2012, מעלה החמישה

קורות חיים- CV
*ד"ר אבי בקר, לשעבר מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, חבר במשלחת ישראל באו"ם ופרופסור אורח  באוניברסיטת ג'ורג'טאון מלמד כיום (מ-2009) בתכנית לתאר שני בדיפלומטיה באוניברסיטת תל-אביב ומשפט בינלאומי במכללת קריית אונו. ד"ר אבי בקר הוא מומחה ליחסים בינ"ל, האו"ם, בקרת נשק ויהדות העולם. הוא מרבה להרצות בנושאים אלה בארץ ובעולם ופרסם ספרים ומאמרים רבים בנושאי בינלאומיים ועל יהדות ויהודים בעולם. במסגרת פעילותו הממושכת בקונגרס היהודי העולמי ( 20 שנה) הוא סייר בקהילות יהודיות ברחבי העולם ונפגש עם מנהיגים יהודים, מנהיגים פוליטיים וראשי הכנסיות הנוצריות.  ספרו האחרון על ה"עם הנבחר בנפתולי ההיסטוריה היהודית והאנושית" יצא לאור בארה"ב ב-2008 וספרו החדש יצא לאור בקרוב בישראל ויתמקד בתפישות של יהודים, נוצרים ומוסלמים על העם הנבחר. המחקר כולל דיון רחב בגישות שונות של נוצרים ליהדות ולשיבת ציון.

"אז יאמרו בגויים: הבשורה המקדימה של הנוצרים הציוניים"

ספרו מיהו העם הנבחר? סיפור מאבק הרעיונות הגדול בהיסטוריה יצא לאור בנובמבר 2013 בהוצאת ידיעות ספרים והיה רב מכר. 

ד"ר אבי בקר הוא היועץ האקדמי של הסמינר "מיהו העם הנבחר" של אבות ומייסדים במעלה החמישה ב-24-25 באוקטובר 2014.

בדברי הפתיחה יציג בקר את גלגולו של רעיון העם הנבחר בשלושת הדתות המונוטאיסטיות ויסביר כיצד הפכה היריבות למאבק הרעיונות הגדול בהיסטוריה. הוא יסקור בקצרה את הפרשניות השונות בתוך היהדות ויציג את המשתתפים ונושא הרצאתם בסמינר.

תקציר:


עוד לפני שהיהודים החלו לעסוק בעידן המודרני בהתחדשות לאומית כבר הקדימו אותם אנשי דת נוצריים ברעיונות מקוריים שנועדו להציע ולקדם את שובם של היהודים לציון. הנוצרים, ברובם אנגליקנים, שילבו רעיונות משיחיים יחד עם פתרונות מעשיים לתהליך שנועד לאפשר ליהודים להתארגן, לרכוש אדמות ולהתיישב בארץ ישראל בחסות המעצמות הגדולות. הרעיונות החלו להופיע כבר בסוף המאה ה-16 והגיעו לשיאם במהלך המאה ה-19 וקבלו חשיפה ציבורית רחבה בפרסומים שהופצו בציבור, בהטפות בכנסיות, בנובלות ספרותיות ובעיתונים המובילים של אירופה. כדי לפתח רעיונות לשיבת היהודים למולדתם נזקקו הנוצרים לבצע כמה תיקונים תיאולוגיים בניסוח גישתה של הנצרות ליהדות ולרוב שילבו זאת בחזון דתי של גאולה על פי הבשורה הנוצרית. ברור כי הרעיונות הנוצריים הקדימו את הציונות בפרישת התכנית המעשית-מדינית של שיבת ציון המודרנית ואף השפיעו ישירות על השיח הציבורי הכללי וגם על פעילים יהודים שנמנו על מבשרי הציונות ומנהיגיה ממחצית המאה ה-19. בגישתם של "הנוצרים הציוניים" היו בהחלט יסודות שנויים במחלוקת, וכך גם המצב כיום, ונראה גם כי ההיסטוריוגרפיה הציונית הסתירה חלק מפועלם. אך כיום קל יותר לקבוע כי השפעתם הייתה מהותית בשורה של צמתים והכרעות בתהליך התחדשותו הלאומית של העם היהודי.

סמינר "מיהו העם הנבחר"

תקציר הרצאתו של בקר "חילופי הנבחר והשנאה: מוחמד ומרטין לותר"

למרות הפער של כאלף שנים, יש דמיון מפתיע בין מוחמד, נביא האסלאם, ומרטין לותר, אבי הרפורמציה בנצרות שהקים את הזרם הפרוטסטנטי. עמד על כך היסטוריון שמעון דובנוב אשר סיכם זאת בכמה משפטים וקבע: "ברוחו של לותר בא משבר דומה לאותו משבר שהפך את מוחמד בשעתו ממעריץ נלהב של עם הספר לשונא בנפש..." הרצאתו של בקר תבסס את טענתו של דובנוב במקורות ותדגים עד כמה נרתמו מוחמד ולותר בתחילת דרכם לגייס את היהודים אליהם כדי להעניק לגיטימיות למפעלם הדתי. שניהם חשקו ביהודים וראו בהם את נציגי העם הנבחר המקורי שאותו התיימרו להחליף. ברגע שהיהודים סירבו ואף לעגו למאמציהם שינו השניים את עורם והפכו את שנאת היהודים לאובססיה של פולמוס ארסי שהדרדר במהרה לגילויים של אלימות ואיומי השמדה. שני מנהיגי הדת הללו מדגימים מדוע שורשי השנאה ליהודים נעוצים בתפיסת החילופין של רעיון הבחירה והם נתנו לכך ביטוי מובהק במורשתם ובהגותם. ההרצאה תדגים גם עד כמה הנושא רלוונטי בעידן המודרני וגם במאה ה-21.  

 

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן