הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  דר נח חכם  
   
 

 

ד'ר נח חכם 

קורות חיים

ד"ר נח חכם הוא ראש החוג להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטה העברית. התמחותו היא בתקופת הבית השני, ותחומי המחקר המרכזיים שלו הם יהדות הגולה בתקופת הבית השני, וספרות חז"ל כמקור היסטורי. הוא מכין מהדורה עברית מפורשת של ספר מקבים ג, וכן שותף במפעל מחקר של ריכוז ופרסום הפאפירוסים היהודיים ממצרים. בין מאמריו: "בגתן ותרש והגורם לשנאת ישראל בעת העתיקה" (אנגלית), "רבן שמעון בן גמליאל בביתר", "איגרת אריסטיאס - סיפור מחודש של יציאת מצרים (אנגלית.

סמינר מרד המקבים


תקצירי ההרצאות

 הרצאה א': ממרד למדינה

מה היו הסיבות למרד החשמונאי? עד כמה הייתה זו מרידה בשלטון זר, והאם היה במרד זה גם אלמנט של מלחמת אזרחים? כיצד עלו לגדולה בני בית חשמונאי, וכיצד הצדיקו את מעמדם החדש? שאלות אלה יידונו בהרצאה "ממרד למדינה", שתעסוק במהלכים ובגורמים שעיצבו את ההתפתחויות מראשית המרד ביוונים הסלווקים ועד הרמת המדינה החשמונאית העצמאית בראשות שמעון בן מתתיהו הכוהן הגדול.

מקורות

 


from_mutiny_to_state.pdf

 

הרצאה ב':המדינה החשמונאית והעולם היהודי

מה הייתה תגובת העם היהודי בארץ ובגולה לשלטון החדש ולמדינה שהוקמה ביהודה? בהרצאה נבחן קבוצות שונות בתוך העם היהודי ואת יחסן לשלטון החשמונאי, שנע בין אהדה ותמיכה בלתי מסויגות ובין עוינות והתנגדות נחרצת לשלטון זה.

מקורות

 


hasmonean_state_and_the_jewish_world_refs.pdf


סמינר "שניים אוחזין בטלית" - תרבות המחלוקת בהסטוריה היהודית

תקציר ההרצאה

בהרצאה "רבן גמליאל דיבנה: סמכות ואחדות" נעסוק בכמה מחלוקת שבהן היה מעורב רבן גמליאל, ראש החכמים בדור יבנה. במחלוקת אלה הפעיל רבן גמליאל את סמכותו, ובכך פגע פגיעה אישית ברבי יהושע בן חנניה שחלק עליו. נבחן את המקורות השונים למחלוקות ולאירועים אלה, ונראה את ההערכות של ספרות חז"ל לאירועים אלה, וכן את מגמתו של רבן גמליאל במעשיו אלה - אחדות האומה לאחר חורבן הבית השני.

סמינר: מרידות אחרונות ברומאים

 

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן