הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  דר חגי עמיצור  
   
 

בס"ד

ד"ר חגי עמיצור

קורות חיים

ד"ר חגי עמיצור חוקר א"י ומנהל מרכז לחקר הגליל.  בוגר אוניברסיטת בר אילן בה סיים את עבודת הדוקטורט שעסקה באחוזות ובתי אחוזה במסגרת מחקרו על הישוב הכפרי בארץ ישראל. מתמחה בחקר תולדות הגליל תוך דגש על הישוב היהודי לאורך הדורות .

בין שאר התפקידים שמילא בעבר מנהל מדרשת הגולן בחיספין שברמת הגולן, מנהל בי"ס שדה קשת יהונתן של החברה להגנת הטבע במושב קשת שברמת הגולן, מנהל החטיבה האקדמית וראש המרכז לחקר צפת והגליל במכללת צפת ומרצה ביחידה ללימודי חוץ בלימודי תיירות בבי"ס לתיירות של אוניברסיטת חיפה.

נשוי לאפרת , גר בבית רימון שבגליל התחתון , אב ל – 6 וסב ל – 6.

ד'ר חגי עמיצור

תקציר הרצאות

הסמינר: מהתנ"ך עד הפלמ"ח רצף הקיום היהודי בגליל

תיאור ההתישבות מהמאה הי"ח ועד למאה הכ' ברחבי הגליל

המאה הי"ח היתה נקודת מפנה בתולדות ההתישבות היהודית בארץ ישראל בכלל ובגליל בפרט. בהרצאה זו נעסוק בסקירת השינויים והתהליכים שהתרחשו בישוב היהודי בגליל בתקופה זו. נסקור את ימי דהאר אל עומאר וחידוש הישוב היהודי בשפרעם ובטבריה ע"י רבי חיים אבולעפיה ובמקביל את התפתחות קהילת יהודי עכו ועליית הרמח"ל. נסקור את השפעת עליית תלמידי הבעש"ט ועליות החסידים ובהמשך בעליית תלמידי הגר"א. ונסיים באירועי סוף המאה הי"ט ומושבות העליה הראשונה שהוקמו ברחבי הגליל.  

 

שמות הישובים בגליל בראי רצף הישוב היהודי

שם הוא ביטוי לתקופה ואוכלוסיה שיצרה את אותו שם. בדיקת שמות הישובים ברחבי הגליל מגלה כי רבים מהם נושאים עד היום את השמות של הישובים היהודיים הקדומים מימי הבית השני ומתקופת המשנה והתלמוד . בהרצאה זו נסקור את רציפות הישוב , את שימור השמות ונעסוק בדוגמאות של ישובים שונים בהקשר לתופעה זו .

בנוסף לכך ננסה להכנס לעולם הגאוגרפיה של חז"ל עד כמה היה היתה ריאלית ותואמת לדברים שנתגלו בשטח , ובאיזה דוגמאות היא ריחפה אל עולם הרוח וניתקה את עצמה מקרקע המציאות.

נדון במקומות כמו סכנין , נצרת , וטבריה כדוגמאות לתופעה בה אנו עוסקים.

 

סמינר: היישוב היהודי בגולן ובבשן לאורך הדורות

תקציר ההרצאה

מדוע נעדר הגולן ממקורות חז"ל?

בעשורים האחרונים התרבו החפירות הארכיאולוגיות ברמת הגולן ונתגלו עשרות אתרים ובהם שרידים יהודיים המצביעים על קיום יהודי נרחב.

גם בגליל נתגלו אתרים יהודים רבים. אלא שבשונה מהגליל המופיע ומצוין במקורות היהודיים בני התקופה הקרויים בשם הכללי מקורות תלמודיים, הגולן נעדר כמעט לחלוטין ממקורות אלה.

בהרצאה ננסה לעמוד על הסיבות להיעדרות זו, וכיצד ייתכן שבאותה תקופה בשני אזורים סמוכים, האחד מופיע ומוזכר בהיקף נרחב מאד ואילו השני עלום ונעלם ממקורות התקופה.

סמינר: מרד גאלוס והשלכותיו על הישוב היהודי הא"י

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן