הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  דר דוד אילן  
   
 

 

ד"ר דוד אילן

קורות חיים

ד"ר דוד אילן נולד בלוס אנג'לס בשנת 1956 ועלה לישראל בשנת 1976.  

הוא סיים את התואר הראשון והתואר השני באוניברסיטה העברית ואת הדוקטורט באוניברסיטת תל אביב.

 ד"ר אילן חפר בתל ערד עם רות עמירן, בתל דן עם אברהם בירן ובתל מגידו עם ישראל פינקלשטיין, דוד אוסישקין וברוך הלפרן.  

לאחר תקופה של שלוש שנים כמרצה באוניברסיטת תל אביב בחוג לארכיאולוגיה ולימודי המזרח הקדום, הוא מונה כמנהל המכון לארכיאולוגיה מקראית ע"ש נלסון גליק בקמפוס הירושלמי של ההיברו יוניון קולג', השייך לתנועה הרפורמית.  

במסגרת זו ד"ר אילן מנהל גם את החפירות המחודשות בתל דן. 

פרסומיו של ד"ר אילן עוסקים במגוון של נושאים: תקופת הברונזה התיכונה בלבנט הדרומי, הארכיאולוגיה של המוות, צפון ארץ בתקופת הברזל הקדומה, ארכיאולוגיה קהילתית והפוליטיקה של הארכיאולוגיה.  הוא וצוות המכון ע"ש נלסון גליק מקדישים את מרבית זמנם בהכנת סדרת פרסומים סופיים אודות חפירות תל דן.

סמינר: ההתנחלות בימי יהושע

תקציר הרצאה

ראשית ישראל וסוף השלטון המצרי בא"י: פירש ארכאולוגי חדש

ד"ר דוד אילן

היברו יוניון קולג', ירושלים

במאה השנים האחרונות הוצעו מספר מודלים כדי להסביר את התהוותו של ישראל הקדום. כל אלה נוסחו בהתייחסות לטקסט המקראי וכולם מתייחסים לקריסתו של השלטון המצרי בכנען בשנים 1170-1140 לפנה"ס כתנאי מוקדם להתהוות זו. אציג כן הצעה חדשה: מצרים עצמה יזמה את ההתנחלות ה"ישראלית", כדי לקדם את היעדים המדיניים שלה. לאחר כישלון מדיניות זו ולאחר הנסיגה המצרית בסביבות 1140 לפנה"ס נאלצה שארית האוכלוסייה להתמודד עם סכנות הכאוס הפוליטי-בטחוני ועם אתגרי בואם של אוכלוסיות חדשות.  נראה כיצד הממצא הארכאולוגי משקף את המתרחש, עם דגש על הממצא מתל דן.

 

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן