הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  פרופ אברהם פאוסט  
   
 

 

פרופ' אברהם פאוסט

קורות חיים

אברהם (אבי) פאוסט הוא פרופ' במחלקה ללימודי ארץ-ישראל וארכיאולוגיה ע"ש מרטין (זוס) באוניברסיטת בר-אילן. הוא סיים את עבודת הדוקטורט באוניברסיטת בר-אילן (תש"ס), והשתלם גם באוניברסיטאות אוקספורד (visiting graduate student) והרווארד (פוסט-דוקטורט). בנוסף, בשנת 2008 הוא שימש כ Kennedy Leigh Fellow במרכז ללימודי עברית ויהדות באוניברסיטת אוקספורד, ובשנת 2012-2013 פרופ' אורח באוניברסיטת הרווארד.

אבי פאוסט השתתף במספר חפירות וסקרים ארכיאולוגיים בישראל ובחו"ל, ומאז שנת 2006 הוא מנהל את פרוייקט החפירות והסקר בתל עיטון וסביבותיו.

תחומי התמחותו של פרופ' פאוסט הם ארכיאולוגיה והיסטוריה של ארץ-ישראל בתקופות השונות, בדגש בתקופת הברונזה והברזל (ארכיאולוגיה מקראית), בעיקר בהיבטים חברתיים, אנתרופולוגיים ומתודיים.

פרופ' פאוסט פרסם עשרות רבות של מאמרים ומספר ספרים במגוון נושאים הקשורים לארכיאולוגיה ולהיסטוריה של ארץ-ישראל. בין ספריו ניתן למנות את הבאים:  החברה הישראלית בתקופת המלוכה: מבט ארכיאולוגי (יד בן צבי, ירושלים, תשס"ה), Israel's Ethnogenesis: Settlement, Interaction, Expansion and Resistance (London: Equinox, 2006) ]הספר זכה בשלשה פרסי ספרים, בפרס איירין לוי סאלה לספרים בארכיאולוגיה של ישראל, בפרס ע"ש ארנסט רייט של בתי הספר האמריקאים לחקר המזרח ובפרס מטעם החברה לארכיאולוגיה מקראית[, The  Archaeology of the Israelite Society in the Iron Age II (Winona Lake: Eisenbrauns, 2012), The  Excavations at Kh. er-Rasm: The Changing Faces of the Countryside (Oxford:  Archaeopress, 2011), and Judah in the Neo-Babylonian Period (Atlanta: Society of Biblical Literature, 2012).

סמינר: ההתנחלות בימי יהושע

תקציר הרצאה                                                                                                                   

"ראשית ישראל: לשאלת היווצרות הזהות האתנית הישראלית בתקופת המקרא"

שאלת הופעתם של הישראלים על במת ההיסטוריה היא אחת השאלות ה"חמות" ביותר במחקר הארכיאולוגי וההיסטורי כיום. בעבר  רווחה הדעה כי מאות כפרים  שהוקמו באזורי ההר של ארץ-ישראל בתקופת הברזל א' (1200-1000 לפנה"ס; תקופת ההתנחלות) הם אתרי ההתיישבות הראשונית של הישראלים, אך בעשורים האחרונים החלה מוסכמה זו להתערער. ראשית, העלתה קבוצת חוקרים ספקות בדבר קיומה של קבוצה בשם ישראל בתקופת המקרא – לפי דעה זו ה"ישראלים" הם המצאה (ספרותית) של העורך המקראי המאוחר, אשר בעקבותיה יצר המחקר המודרני קבוצה בשם ישראל ואף "זיהה" אותה בשרידים הארכיאולוגיים. דעה זו אינה מקובלת אמנם על החוקרים מן הזרם המרכזי, אך בעקבות הדיון שהתלהט רווחת כיום הדעה כי אין לייחס לתושבי האתרים בתקופת הברזל א' זהות ישראלית, וכי זו התפתחה רק בתקופת המלוכה. חוקרים רבים מעדיפים לפיכך לקרוא לתושבים בכפרים אלו בשם "פרוטו-ישראלים". בהרצאה אסקור בקצרה את התפתחות המחקר בתחום, אסקור  את הממצאים הארכיאולוגים הרלוונטיים, ואציג שחזור על התהליך בו התפתחה הזהות האתנית הישראלית בתקופת הברזל.

 

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן