הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  פרופ אביבה חלמיש  
   
 

פרופ' אביבה חלמיש

תולדות חיים

חוקרת תולדות עם ישראל וארץ-ישראל במאה העשרים, ובכלל זה במיוחד: הציונות - תולדות הרעיון והתנועה; הגירת יהודים במאה העשרים; עלייה בלתי לגלית בתקופת המנדט; היישוב היהודי בתקופת המנדט; מדינת ישראל בראשיתה; התנועה הקיבוצית; כתיבת ביוגרפיה היסטורית. כתבה וערכה תריסר ספרים ובהם אקסודוס – הסיפור האמיתי (עם עובד 1990) ופרסמה עשרות מאמרים על היבטים שונים בתולדות הציונות.

סמינר: נתן אלטרמן, האיש ויצירתו

תקציר ההרצאה

"לחיי הספינות שבדרך"- אלתרמן וההעפלה

בבסיס ההרצאה ניצבת השאלה עד כמה שירי הטור השביעי מאת נתן אלתרמן משקפים את תקופתם, השפיעו עליה ותרמו לעיצוב תדמיתה.

ההרצאה תבחן מבחר ממכלול שירי הטור השביעי על ההעפלה שהתפרסמו בשנים 1945-1947 בעזרת השאלות האלה:

- מה היו מקורות ההשראה של המשורר (ההיסטוריים, העובדתיים, להבדיל מאלה הספרותיים והפואטיים);

- מה ניתן ללמוד מן הטורים על תקופתם;

- כיצד ומדוע השפיעו הטורים על ההיסטוריוגרפיה של התקופה ועל האופן שבו נצרבה בזיכרון הקולקטיבי.

סמינר:תנועת הבריחה וההעפלה ומחנות העקורים

 

 

פרופ' אביבה חלמיש 

היא פרופסור אמריטה במחלקה להיסטוריה באוניברסיטה הפתוחה.

תחום המחקר הראשי שלה הוא תולדות עם ישראל וארץ ישראל במאה העשרים, ובכלל זה במיוחד: תולדות הציונות; הגירת יהודים במאה העשרים כולל עלייה בלתי לגלית והעפלה; היישוב היהודי בתקופת המנדט; מדינת ישראל בראשיתה; הקיבוץ; תנועות נוער; ביוגרפיה היסטורית.

כתבה או ערכה למעלה מתריסר ספרים,

ובהם: אקסודוס – הסיפור האמיתי: פרשת אניית המעפילים יציאת אירופה תש"ז, שראה אור גם באנגלית: The Exodus Affair: Holocaust Survivors and the Struggle for Palestine

וכן פרסמה עשרות מאמרים על היבטים שונים של תחומי התמחותה.

פרופ' חלמיש עומדת בראש הוצאת הספרים של האוניברסיטה הפתוחה ומכהנת במועצה להשכלה גבוהה.

 

תקציר ההרצאה: ההעפלה – דרמה אנושית ומדינית

ההרצאה תציג ותנתח את מפעל ההעפלה בשנים 1945‑1948  (ההיסטוריה) ותסקור באופן ביקורתי את שכבות הכתיבה עליו (ההיסטוריוגרפיה). בלב ההרצאה ניצבת הטענה שההעפלה בשנים לאחר מלחמת העולם השנייה יצאה אל הפועל כתוצאה משיתוף אינטרסים ושיתוף פעולה בין היישוב, שארית הפליטה ויהדות ארצות הברית, והייתה זו דרמה אנושית ומדינית, שלא ניתן להבין את האגף האחד שלה ללא משנהו. כמו כן תועלה בהרצאה הטענה שאף כי להעפלה היה תפקיד שולי בחזית המאבק החיצוני ובהכרעות של בריטניה ושל האו"ם לגבי עתידה של ארץ ישראל, היה לה תפקיד מכריע בחזית הפנימית ובהשגת המטרה של הקמת מדינה יהודית.

סמינר: העליה השלישית והרביעית: עליות של ניגודים

תקציר ההרצאה: מ'קהילתנו' עד 'ליל העשרים':

מה באמת קרה בביתניה בשנת תרפ"א?

במהלך העלייה השלישית הגיעו ארצה מאות בוגרים של תנועת הנוער השומר הצעיר ממזרח אירופה, שמקצתם ייסדו את ראשוני הקיבוצים של הקיבוץ הארצי. בהרצאה אגולל את סיפורה רב הרבדים של אחת מקבוצות העולים האלה, שבמרכזה ניצב מאיר יערי, מי שהיה למנהיג התנועה ועמד בראשה במשך למעלה מחמישים שנה. תחילה אציג את שלד הסיפור שהתרחש במחצית הראשונה של שנת תרפ"א (שלהי 1920 וראשית 1921); לאחר מכן אסקור את השכבות הספרותיות והמיתוסים שנבנו כביכול על בסיס הגרעין ההיסטורי משנת 1922 ועד שלהי המאה העשרים, ובמרכזם שיחות הנפש והווידויים החושפניים שקיימו החברים והמתח הארוטי ששרר שם שגבל באהבה חופשית; ולבסוף אנסה לשכנע אתכם שמה שקרה באמת בביתניה שונה עד מאוד מתילי התילים שנבנו על האירועים ההם, ואסביר מה גרם להתפתחותו של המיתוס סביב ביתניה ולהישרדותו רבת השנים.

 

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן