הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  מיכאל וולפה  
   
 

פרופ' מיכאל וולפה

 

כמה מילים על פרופסור מיכאל וולפה


מלחין ואיש חינוך, מרצה באקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים ובבית הספר התיכון הישראלי למדעים ולאמנויות בירושלים
ומנהלו האמנותי של פסטיבל 'צלילים במדבר' אותו ייסד יחד עם חבריו ברמת הנגב לפני כשבע עשרה שנה. וולפה זכה במספר פרסים, ביניהם פרס אקו"ם על מפעל חיים בשנת 2009 ופרס ראש הממשלה לקומפוזיטורים 2013.יליד תל-אביב וחבר קיבוץ שדה-בוקר מזה כשלושים שנה. פעיל כיוצר קהילתי וכמחנך ברמת הנגב. חיבר יצירות רבות למגוון רחב של הרכבים, ביניהם לאחרונה סונטה לכינור ולפסנתר עבור תלמידיו בבית הספר התיכון בירושלים, והפואמה הסימפונית 'התרת נדרים' שבוצעה על ידי התזמורת הפילהרמונית הישראלית. וולפה עוסק הרבה בחקר השירה העברית והלחנתה, ובעצמו מלחין שירה עברית ומופיע כמלחין וכפסנתרן בערבים המוקדשים לספרות ולשירה. בין המשוררים והסופרים בהם עסק כמלחין: אבות ישורון, חיים גורי, אבא קובנר, חיים נחמן ביאליק, לאה גולדברג, רחל, ש"י עגנון, יהודה עמיחי, נתן יונתן, אלישע פורת וישראל אלירז. כמנחה סדנת הזמרים וסדנת העיבודים הסימפוניים באקדמיה מקדיש וולפה שנים רבות למחקר והוראת הלחנת והעיבוד של השירה העברית, ובתוך עשייה זו מקום מיוחד לשירת נתן אלתרמן.  

עבודת הדוקטורט של וולפה הוקדשה לחקר הסימפוניה במחצית השנייה של המאה העשרים.  מחקרים ומאמרים נוספים שלו הוקדשו לראשית הזמר העברי והוראתו, לתולדות המוזיקה הישראלית האמנותית, למוזיקה לאומית בארצות כמו ברזיל, הונגריה וסין וליחסי הגומלין בין מוזיקה אמנותית למוזיקה מסחרית במחצית השנייה של המאה העשרים.

בין נושאי המחקר וההוראה שלו מוזיקה שחוברה בשואה בכלל ובמיוחד בגטו טרזיינשטאדט. וולפה חוקר את הנושא, ואף מנחה מזה כמעט שני עשורים את סמינר 'היסטוריה מוזיקה וזיכרון' בבית טרזין שבקיבוץ גבעת-חיים איחוד.    

סמינר: נתן אלתרמן

תקציר הרצאה:

כותרת ההרצאה 'לנצח אנגנך' מנסה לתת ביטוי למוזיקאליות המיוחדת של שירת נתן אלתרמן, ועל החשיבות הרבה של הטקסטים פרי עטו, הן הגבוהים, כמו 'כוכבים בחוץ' או 'עיר היונה', הן האקטואליים כמו 'הטור השביעי' ו'רגעים' והן התיאטרליים אשר חוברו לתיאטראות תל-אביב בהיווצרותו של הלחן הארצישראלי. בהרצאתי אנתח מספר שירים ופזמונים מולחנים: 'שיר העמק', 'ליל גליל', 'טנגו כפר-סבא', 'לימון וצלחת', 'זמר מפוחית', 'אליפלט', 'ליל חניה', כמו גם לחנים ויצירות שהוקדשו ל'מגש הכסף' וכמובן 'פגישה לאין קץ' המופלא, שהוא אולי נוצר בתוכו את הסוד כולו.
בהרצאתי אשמח להיעזר בדף המכיל את הטקסטים של השירים הבאים (שם המלחין מצורף):

שיר העמק (באה מנוחה ליגע) - דניאל סמבורסקי

ליל גליל - מרדכי זעירא

טנגו כפר סבא - משה וילנסקי

לימון וצלחת - משה וילנסקי

זמר מפוחית - סשה ארגוב

אליפלט - סשה ארגוב

ליל חניה - יאיר רוזנבלום

מגש הכסף - במספר לחנים ויצירות (נורית הירש, נחום היימן, חיים אלכסנדר ועוד)

פגישה לאין קץ - נעמי שמר

שלכם

בידידות ובברכת שבוע שלו ורגוע אם אפשר,

מיכאל וולפה

סמינר: נעמי שמר, 10 שנים למותה.

בהרצאתו יתאר וולפה כמה משיריה של נעמי שמר, שיש בהם השפעות של המוזיקה האמנותית האירופאית על הצורה ועל הלחן, וחיפוש אחר אמירה פיוטית, המושפעת מהספרות והשירה העברית. בין השירים אותם יציג: סימני דרך, שלג על עירי, לשיר זה כמו להיות ירדן, על כל אלה, ירושלים של זהב, כמו גם תרגומיה לשירת ז'ק ברל וג'ורג' ברסנס, והלחנותיה את מילותיהם של משוררים כחיים נחמן ביאליק ורחל. בכל אלה מודגמת דרכה הייחודית, החוזרת שוב ושוב למחוזות תרבות ילדותה ונעוריה, בהם נכחו המוזיקה הקלאסית והשירה הגבוהה לצד המוזיקה העממית המתחדשת בארץ. 

סמינר:מוזיקאים ומוזיקה יהודית

                       "הן דמה בדמי זורם" – על המלחין ויקטור אולמן

                        ועל מפעלו היוצר בגטו טרזיינשטאדט

בהרצאתו יתאר וולפה את סיפורם של ארבעה ממלחיני גטו טרזיינשטאדט – גדעון קליין, הנס קראסה, פאבל האס וויקטור אולמן, שליצירתו ובעיקר לסונטה האחרונה שלו לפסנתר, הקדיש וולפה זמן הן של מחקר והן של עריכת היצירה ותזמורה. וולפה אף יתייחס לנוכחותם של שירי זמר עבריים ביצירותיהם של מלחינים אלה, ביניהם 'שכב בני' של עימנואל הרוסי ושלום חריטונוב, 'רחל' של רחל המשוררת ושל המלחין יהודה שרת ועוד.

סמינר:  לא שרתי לך ארצי - רחל המשוררת

 

                       "הן דמה בדמנו זורם" – על המוזיקאליות המיוחדת של שירתה של המשוררת רחל, ועל התקבלותה כתמלילנית ללחנים פופולאריים במהלך הדורות.

מיכאל וולפה הוא מלחין, חוקר מוזיקה ואיש חינוך. וולפה חבר בקיבוץ שדה-בוקר מראשית שנות השמונים, הוא מכהן כפרופסור באקדמיה למוזיקה ומחול בירושלים, ומנהלו האמנותי של פסטיבל 'צלילים במדבר' אותו ייסד יחד עם חבריו ברמת הנגב לפני כשבע עשרה שנה. וולפה זכה במספר פרסים, ביניהם פרס אקו"ם על מפעל חיים בשנת 2009 ופרס ראש הממשלה לקומפוזיטורים 2013.

בין נושאי המחקר וההוראה שלו מקום חשוב לתולדות הזמר העברי, והוא מרצה, מנחה ערבי שירה וכותב עיבודים לשירי זמר עבריים, כחלק מעבודתו היוצרת והחינוכית.

בהרצאתו יתאר וולפה כמה משיריה של המשוררת רחל, שיש בהם עיצוב מחודש ורענן של השירה העברית בפשטות, בהירות ומוזיקאליות המבשרת בעצם את ראשית הזמר העברי הארצישראלי. לצד ידיעתה במקורות הספרות והשירה העברית, המציאה רחל שפה עברית אחרת, שהזמינה יוצרים רבים, בני כל הדורות, להלחין את שיריה. בין השירים אותם יציג: הלך נפש, אין בליבי עליך, פגישה חצי פגישה, אביב, כוחי הולך ודל, רחל, ואולי, זמר, שי, וגם כמה תרגומים לשירים כמו 'שירת הבוקר' של אננסקי, 'הגיעה עת' של היינה ועוד ככל שיותיר הזמן.

תוכן השירים של רחל, שהוא לירי מכאן ומגויס מכאן, תמציתי ומוזיקאלי כל כך, מניב השראה בלתי פוסקת. כל כך הרבה יוצרים עסקו ועוסקים בשירתה: נחום נרדי, פאול בן חיים, יהודה שרת ודוד זהבי, דפנה אילת, חנן יובל, אביתר בנאי, אחינועם ניני, קרן פלס, וכמובן נעמי שמר.

שפתה וסגנונה הניבו בעצם ז'אנר חדש, העומד על קן התפר שבין שירה לפזמון, ובכך היא מורתם של נתן יונתן, יעקב אורלנד, לאה נאור, עלי מוהר, אהוד מנור, יונתן גפן וכמובן רחל שפירא ('רחל השנייה'), וגם נעמי שמר שלא תוזכר בהרצאה שכן יהיה לה מקום בהרצאות אחרות בכנס.

 סמינר: מעין דור עד פסל אפולו, טשרנחובסקי

מופע משיריו המולחנים של שאול טשרניחובסקי

עפר כלף הוא זמר רב-תחומי ואיש אקדמיה בכיר המשלב בעבודתו נגיעות אתניות, חזנות ופיוט, מוזיקה קלאסית וזמרת הארץ. מייסד המחלקה הווקלית הרב-תחומית באקדמיה למוזיקה ולשעבר ראש המחלקה. כלף, בוגר האקדמיה למוזיקה ולמחול ירושלים בהצטיינות יתרה, שיתף פעולה עם אמנים מובילים, יזם ולקח חלק כמבצע ביצירות רב-תחומיות, במופעי במה, בהקלטות אולפן, בקונצרטים תזמורתיים, ביצירות מחול ותנועה ויועץ למשרד החינוך בנושא בחינות הבגרות בג’אז. כלף ערך הקלטות שונות ל"קול המוסיקה" והשתתף בתקליטים של שירים אמנותיים בארץ ובחו"ל ובקונצרטים של מוסיקה בת זמננו עם מיטב ההרכבים והתזמורות בארץ. בפסטיבל ישראל תשע"ה הופיע כסולן בביצוע האורטוריה 'תיקון חצות' של מרדכי סתר, וזכה לתשבחות רבות.

בשנים האחרונות מקדיש עצמו עפר כלף ליצירתו שלו, ומופע שלם של לחנים פרי עטו לשירי משוררים, שכותרתו 'שירת הלב', הוצג בפסטיבל העוד תשע"ו בירושלים, וזכה להדים רבים.

 

במופע המשותף יציגו הזמר עפר כלף והפסנתרן והמעבד מיכאל וולפה מבחר משיריו המולחנים של שאול טשרניחובסקי, ביניהם לחנים מוכרים של יואל אנגל, משה וילנסקי, נעמי שמר, שמואל קראוס, צביקה פיק ושלמה ארצי לצד ביצוע של תרגומיו של טשרניחובסקי למיטב השיר האמנותי הגרמני, בעיקר שיריהם של היינה ומנדלסון, אותם הפליא טשרניחובסקי להעביר לשפה העברית, תוך שמירה של תכנם ורוחם של השירים המקוריים. גם לחן חדש של עפר כלף מתוך המופע 'שירת הלב' יוצג במופע זה, אשר ילווה בדברי הסבר קצרים על השירים ועל יחסי הגומלין שבין המילים ללחן.

סמינר: תרבות הלדינו

media/וולפה_מתוקן.jpg

      סמינר: לא כך כתוב בתורה

     

תקציר ההרצאה: "חאקד משה אל-אהדן: מה־עשה לך העם הזה’" על האופרה ׳משה ואהרון׳ מאת ארנולד שנברג - בין בשורת המודרניזם לבין השליחות שבהפצתה.

יתאר וולפה את מפעל חייו האמנותי של ארנולד שנברג, המלחין פורץ הדרך, והמודרניסט הבולט ביותר בתולדות המוזיקה במאה העשרים. שנברג הקדיש כמה מיצירותיו לזהותו היהודית. ׳כל נדרי׳, ׳תהילים חדשים׳, ׳סולם יעקב׳, ׳פליט מגטו וורשה׳ הן מיצירותיו החשובות, המושמעות יותר והמשפיעות ממש על חיי המוזיקה האמנותית גם כיום. וולפה יקדיש את עיקר הרצאתו לאופרה המרתקת של שנברג, בעיקר לתמונת המחול סביב עגל הזהב. בתמונה זו המתח בין הנביא והכהן הוא המתח המתמיד שבלב האמן עצמו לגבי הבשורה והשליחות ומה שביניהן. סגנונו של שנברג שנוי במחלוקת עד היום, ודווקא על כן חשוב להאזין ולצפות באחת התמונות החזקות ביותר שחוברו לבימת האופרה במאה העשרים. תמונה שבה מפרש שנברג את הסיפור על משה, אהרון והעם שבמדבר, מנקודת ראות חדשה ומקורית, הנוגעת לדילמה של האמן בעת החדשה. שנברג הוא משה של המוזיקה, המביא עמו בשורה חדשה, והנה כשהוא נעשה השליח הנושא את הבשורה, עליו להתמודד עם שאלות הזמן והמקום.

את ההרצאה יקדיש וולפה לזכרה של המוזיקאית והפדגוגית הדגולה מיכל זמורה כהן, אשר הלכה לעולמה לפני למעלה משנה. הספר ׳המוזיקה, שליחות ובשורה׳, אשר חיברה יחד עם הרצל שמואלי, משמש השראה להרצאתו זו.

סמינר: מי אתה, חיים נחמן ביאליק?

ההרצאה: ביאליק כמקור להשראה של מוזיקה אמנותית בישראל.

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן