הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  רונית שירן  
   
 

רונית שירן

 

קורות חיים

בשלבים מתקדמים של עבודת הדוקטורט באוניברסיטת בר אילן, בהנחייתה של ד"ר יעל שמש. במרכז עבודת דוקטורט עומדת דמותה של דבורה ומאפייני מנהיגותה עפ"י שופטים ד-ה.

מרצה בנושאים של נשים במקרא, מנהיגות נשים וכריזמה.

פרטים נוספים באתר: www.kesem-hamikra.co.il

 

תקציר ההרצאה

בספרו "מושיעים ונביאים" (2013, עמ' 113), טוען זאב וייסמן את הטענה הבאה:

"פרט למשה ולשמואל, שבעיצוב הקאנוני של דיוקנם הכריזמטי נצטרפו יחד דמות המושיע עם זו של הנביא(ובנוסף לאלה  גם של מחוקק, שופט וכוהן), אין לנו במקרא אישיות כריזמטית שאיחדה בפעולתה את שני התפקידים הללו גם יחד"

האומנם?

רק שני פרקים מקדיש ספר שופטים לסיפורה של דבורה: הסיפור פרק ד, והשירה בפרק ה', ובכל זאת התבוננות רגישה ומעמיקה בשתי היצירות המופלאות הללו חושפת בפנינו דמות של אישה שאינה נופלת באיכויותיה מגדולי המנהיגים של עם ישראל טרום תקופת המלוכה.

במרכז ההרצאה תעמוד דמותה של דבורה האישה והמנהיגה יוצאת הדופן– שאישיותה הייחודית והמהלכים שיזמה השפיעו בצורה מכרעת על גורלו של עם ישראל, בשעה שהיה נתון תחת לחץ הכנענים יושבי הארץ.

משירת הניצחון המכונה:"שירת דבורה", עולה הקולהנשי - קולה של דבורה המנהיגה הדתית והלאומית, ומצטיירת לנגד עינינו תמונה של החברה הישראלית הצפונית בתקופת השופטים. השירה  אינה רק שיר הלל לאלוהי ישראל, אלה אף שיר הלל לחברה הישראלית - לצבא שמנה שישה שבטים מתנדבים והביס את הכנענים.השירה מציגה  דגם של מנהיגות אידיאלית–  בראשות דבורה, וברק לצידה.

מהו מודל המנהיגות שמייצגת דבורה? ומיהן הנשים שבחרו ללכת בעקבותיה?

על שאלות אלו ועוד בהרצאה חויתית ומרתקת!

 

 

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן