הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  ערן תירוש  
   
 


ערן תירוש


סמינריון אלנבי בארץ ישראל, פברואר 2013

קורות חיים

ערן תירוש (טכורש) - יליד 1957, קנדה. נשוי ואב לשניים. עוסק בתחומי ידיעת-הארץ ותיירות למעלה מ-30 שנה (בעיקר בהוראת-דרך). במהלך השירות בצה"ל (סדיר, קבע ומילואים) שימשתי במגוון תפקידים בתחומי החינוך בצה"ל ובכללם פיקוד על מדורי ידיעת-הארץ ומורשת-הקרב. פעיל בתחום הסביבתי, בעיקר בסביבת צפון השפלה (גבעות מודיעין). חבר הנהלת "העמותה למורשת מלחמת העולם הראשונה בארץ-ישראל". במהלך השנים פורסמו עשרות מאמרים מפרי עטי על אתרים (בעיקר בסביבת גבעות מודיעין) ונושאים בתחומי ידיעת-הארץ וההיסטוריה של ארץ-ישראל (בעיקר התיישבות ומלחמת העולם הראשונה).


תקציר ההרצאה:

מלחמת העולם הראשונה בארץ-ישראל, רקע ומהלכים

במהלך ההרצאה יינתן תחילה הרקע לפרוץ "המלחמה הגדולה" (כינוייה של המלחמה באותה עת), המלחמה אשר לימים תיקרא מלחמת העולם הראשונה. לאחר-מכן תעסוק ההרצאה במהלכיה העיקריים של הלחימה בגזרת חצי-האי סיני (1915-6) וארץ-ישראל (1917-8).

כאמור, חלקה הראשון של ההרצאה יעסוק ברקע לפרוץ מלחמת העולם הראשונה – חילוקי הדעות בין המעצמות האימפריאליות אשר הפכו את העולם למעין "חבית חומר-נפץ" אשר היה בסכנת התפוצצות בכל עת. נסקור בקצרה תהליכים כללים אלו, את האירועים המיידים שהובילו לפרוץ הקרבות ואת גושי-המדינות אשר יצרו את הצדדים הלוחמים.

חלקה השני של ההרצאה ייוחד לתיאור אירועי המלחמה במרחב חצי-האי סיני וארץ-ישראל, זירת הלחימה של "חיל-המשלוח המצרי", הצבא הרב-לאומי (בפיקוד בריטי) אשר יצא למסע-מלחמה שהובילה אותו מגזרת תעלת-סואץ ודרך מרחבי חצי-האי סיני אל שערי ארץ-ישראל. לאחר שני כישלונות מול שערי עזה והחלפת פיקוד – השכיל הגנרל אלנבי להוביל את חיל-המשלוח המצרי אל תוככי ארץ-ישראל וכיבושה של ירושלים. בהמשך מסע-המלחמה, מספר חודשים מאוחר יותר, הנהיג אלנבי את לוחמיו אל "מתקפת מגידו" – מהלך-מלחמה מבריק אשר השמיד את הצבא העות'מאני בארץ-ישראל והוליך את חיל-המשלוח המצרי אל תוככי סוריה והביא לכניעת האימפריה העות'מאנית.


כיבושה של ירושלים כאירוע השיא של מסע המערכה בארץ-ישראל;
מלחמת העולם הראשונה כנקודת מפנה החשובה ביותר בתולדות א"י בעת החדשה


הרצאה זאת תעסוק בשני נושאים שונים, האחד ממוקד והשני רחב יותר: בחלק הראשון נתמקד בתיאור כיבושה של ירושלים בדצמבר 1917, ובחלקה השני של ההרצאה נתרחב ונתאר מדוע יש הרואים את מלחמת העולם הראשונה כנקודת-המפנה החשובה ביותר בתולדות ארץ-ישראל בעת החדשה.

כיבושה של ירושלים בדצמבר 1917 התקבל ברחבי-העולם בהתפרצות של רגשות שמחה, ללא קשר כלשהו לערך הצבאי הדל-משהו של העיר. כיבושה של ירושלים נתפס כ-"מתנת חג המולד" לעם הבריטי, ובעצם לכל רחבי העולם הנוצרי, ואף היהודי. קדמו לנפילת העיר קרבות מרים ממערב לירושלים, כולל בסביבת מקום עריכת כנס זה. בהרצאה זאת נעסוק נפרט מעט על קרבות אלו ועל סדרת האירועים (בעלי גוון קומי מעט) אשר ליוו את כניעתה בפועל לאחר הקרבות.

בחלקה השני של ההרצאה נרחיב את יריעת-המבט: ישנם חוקרים הרואים באירועי מלחמת העולם באזורנו את נקודת-המפנה החשובה ביותר בתולדות ארץ-ישראל בעת החדשה. תוך התייחסות לטענה זו נעזוב את פרטי האירועים הצבאיים ונתייחס לעניינים והמהלכים הפוליטיים-מדיניים אשר עיצבו את פני המזרח-התיכון בכלל ואת ייחודה של סוגיית ארץ-ישראל. מהלכים פוליטיים אלו, הם שהולידו את תקפותה של הטענה היהודית-ציונית המודרנית על ארץ-ישראל מחד, ומאידך – את אופיו של הסכסוך אשר נמשך עד היום.
 
 

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן