הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  פרופ אריה נאור  
   
 

פרופ' אריה נאור

ראש החוג לפוליטיקה ותקשורת במכללה האקדמית הדסה בירושלים; פרופסור (אמריטוס) למינהל ומדיניות ציבורית באוניברסיטת בן-גוריון; יו"ר הוועדה האקדמית של מכון ז'בוטינסקי בישראל ועורך המהדורה המדעית של כתבי זאב ז'בוטינסקי; סגן יו"ר האגודה הישראלית למדע המדינה; חבר הנהלת האגודה ללימודי ישראל (Association for Israel Studies) שמרכזה בארה"ב; מתמחה בחקר אידיאולוגיות והשפעתן על עיצוב מדיניות, ובמיוחד בהתפתחות האידיאולוגיה של הימין הציוני וזיקתה לחיים הפוליטיים בישראל, ברשויות השלטון בישראל ובתהליכי מלחמה ושלום. פרופ' נאור היה מזכיר הממשלה בממשלת בגין (1977-1982), לפני כן עסק בעיתונאות ואחרי כן פנה למחקר ולהוראה באוניברסיטה. היה חבר בוועדת ההיגוי של הוועדה הציבורית שמינה נשיא המדינה לבחינת מבנה הממשל בישראל. למד באוניברסיטה העברית בירושלים פילוסופיה, היסטוריה של עם ישראל, משפטים ומדע המדינה. בחוג למדע המדינה כתב את עבודת הדוקטור שלו. ספרו ארץ ישראל השלמה אמונה ומדיניות זכה בפרס האגודה הישראלית למדע המדינה ובפרס בהט לספר עיון מטעם אוניברסיטת חיפה. עד כה פרסם שמונה ספרים וכמה עשרות מאמרים. בקרוב ייצא ע"י ארכיון המדינה בעריכתו (יחד עם ד"ר ארנון למפרום) הספר מנחם בגין ראש הממשלה השישי – מבחר תעודות מפרקי חייו. בהכנה: קובץ מחקרים על הרעיון הלאומי בכתבי ז'בוטינסקי.
פרופ' נאור נשוי למרים נאור, המשנה לנשיא בית המשפט העליון ולהם שני בנים, שתי נכדות ושני נכדים.
 

תקציר הרצאה-  ראשית האצ"ל

פרופ' אריה נאור

הקמת הארגון הצבאי הלאומי בארץ ישראל קשורה בתהליך הפקת לקחים ממאורעות תרפ"ט ובביקורת עצמית בסניף ההגנה בירושלים. אברהם תהומי, מבכירי ההגנה, זימן חברים לשיחות, אחד מהם דוד רזיאל, סטודנט באוניברסיטה העברית אחרי שנתיים בישיבת מרכז הרב. רזיאל גייס לארגון כמה חברים ובתוכם אברהם שטרן, חברו מהאוניברסיטה.

ב-1932 כבר היה לארגון דגל ועליו רקום 'הארגון הצבאי הלאומי בארץ ישראל'. שבועת אמונים לדגל. השימוש השגוי בכינויים כגון 'הגנה לאומית' או 'ארגון ב'.

מקורות אידאולוגיים:

  1. ז'בוטינסקי: קיר הברזל, הגנה עצמית, 'יהודים לימדו לירות'. אבל ז'בוטינסקי רצה לגליזציה של ההגנה, שהוא היה ממקימיה ב-1920.
  2. אצ"ג ושירתו בתרפ"ט ובשנות השלושים.
  3. אחימאיר: דה לגיטימציה של שלטון זר.
  4. קלוזנר וההיסטוריה היהודית.

כתב העת הרעיוני 'המצודה'.   רזיאל ושטרן: מוטיב ההקרבה.  רזיאל: גישה מקצועית צבאית.

ז'בוטינסקי נעשה מקור הסמכות של הארגון (1935). תהומי מבקש לשוב להגנה, הכרוז של רזיאל ושטרן 'לנאמנים לשבועה' (1937). שבירת ההבלגה.

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן