הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  ד'ר רחל סילקו  
   
 

ד'ר רחל סילקו

הרצאה בסמינר אבות ומייסדים 8   בפברואר 2013

קורות חיים:

רחל סילקו, מנהלת מוזיאון בית הגדודים במושב אביחיל, המשתייך ליחידת המוזיאונים של משרד הביטחון. המוזיאון מציג את פרשת ההתנדבות היהודית לצבא הבריטי בשתי מלחמות העולם: הגדודים העבריים במלחמת העולם הראשונה ומתנדבי היישוב שלחמו בנאצים במלחמת העולם השנייה.
עבודת המחקר שלה לתואר שני - "
היסטוריה, היסטוריוגרפיה והגיוגרפיה: היחס לקבוצת ניל"י בתקופת היישוב 1915-1948" - עסקה בגילויים שונים של היחס למרגלים בתקופת היישוב. זהו המחקר המקיף הראשון שבחן וניתח את תהליכי התמורה ומניעיה בהתייחסות הממסדית והציבורית לניל"י במרוצת השנים.
כיום רחל דוקטורנטית במחלקה לתולדות עם ישראל באוניברסיטת בר-אילן.


תקציר הרצאה

הגדודים העבריים ויחס היישוב הארצישראלי לצבא עברי במלה"ע הראשונה
חמישה גדודים עבריים הוקמו במסגרת הצבא הבריטי בין השנים 1915-1921. הגדודאים גויסו מאנגליה, ארה"ב, קנדה, ארגנטינה וארץ-ישראל. הקמתם לוותה במאבק של יוזמיהם, יוסף טרומפלדור וזאב ז'בוטינסקי, לסמל עברי ולהשתתפות במערכה בארץ-ישראל מול התורכים. 
הגדוד הראשון, גדוד נהגי הפרדות של ציון, נשלח לחזית גליפולי בשנת 1915, שלושה גדודים אחרים – גדודי קלעי המלך, נשלחו לחזית ארץ-ישראל משנת 1917 והגדוד האחרון, הגדוד "הראשון ליהודה" הוקם לאחר המלחמה ממשוחררי הגדודים האחרים לשמש כחיל מצב ביישוב עד שפורק על-ידי הבריטים.
ההרצאה תעסוק בתהליך הקמת הגדודים, בגיוסם, בלחימתם בחזיתות השונות כמו גם בויכוחים סביב הגיוס ובקורותיהם של כמה מהגדודאים. 
כמו כן אעקוב אחר יחס היישוב לרעיון הצבא העברי והויכוח שהתקיים ביישוב סביב הקמתם, ואחר תדמיתם של הגדודאים בזמן ולאחר המלחמה, זאת בהשוואה לתדמיתם של אנשי קבוצת ניל"י שפעלו באותה תקופה ולמען אותה מטרה.


מ


סמינר:100 שנה לניל"י ולכניסת אלנבי לירושלים
 

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן