הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  משה שחר  
   
 

 

שחר, משה

סמינר: אלנבי בארץ ישראל, פברואר 2013

קורות חיים:

סוציולוג (M.A.) , סא"ל (מיל'), חבר העמותה למורשת מלחמת העולם ה- I בארץ ישראל, בן 91 , תושב גבעת עדה. עוסק בחקר תחום הריגול וההונאה בקרבות מלחמת העולם ה- I בארץ ישראל - וגזרת המזרח הקרוב.

משה שחר - ומרגלים הסתובבו בארץ 
 
המודיעין מילא תפקיד מרכזי במערכה על סיני וארץ ישראל במהלך מלחמת העולם הראשונה, והצדדים הלוחמים השקיעו מאמצים רבים בהשגת מודיעין אסטרטגי וטקטי. האמצעים שהופעלו היו מבוססים על מודיעין אווירי, צילומי אוויר וסיורים מוטסים על בסיס נושאות מטוסים ובסיסי אוויר בגזרה, מודיעין שדה, סיורים רכובים של פרשים, כוחות רגלים או מכוניות משוריינות, מודיעין טכנולוגי, האזנות לרשתות הקשר ופענוח כתבי צופן ומודיעין אנושי, הפעלת מרגלים בודדים או רשתות שהתפרסו בכל רחבי הלבנט.
ההרצאה תעסוק בממד האנושי של המרגלים שפעלו בגזרה, מרביתם ככולם בצד הבריטי עם התייחסות לשני מרגלים שפעלו בשם הכוחות הגרמנים, בעלי בריתם של הכוחות העות'מאניים.
המודיעין שיחק תפקיד משמעותי בהתקפה הראשונה של הכוח העות'מאני בפיקודו של ג'אמל פאשה בתחילת שנת 1919, על תעלת סואץ לאחר שסיורים מוטסים זיהו בשלב מוקדם את הכוח הטורקי המתקרב ואפשרו את סיכול ההתקפה. המודיעין הבריטי התבסס על סיורים רכובים ומוטסים, על תחקור שבויי מלחמה והפעלת סוכנים.
בין סוכני הריגול שפעלו בזירה בלט בפעילותו אלתר לוין שהוגדר על ידי מפקד המודיעין הנגדי -
העות'מאני, עזיז ביי כגדול הסוכנים שפעלו בגזרת ארץ ישראל וסוריה. לוין שהיה סוכן הביטוח הראשון - בארץ, ירושלמי המוכר גם בשמו הספרותי "אסף איש ירושלים") כתב קבצי שירה לפני ואחרי המלחמה.
לוין פעל בתחילה בשירות המודיעין האיטלקי ולאחר פרוץ המלחמה פעל למעשה כאיש ביון עבור
הבריטים, הצרפתים והאמריקאים.
לוין פרס רשת מרגלים בכל רחבי ארץ ישראל, לבנון וסוריה ורכז מידע רב באמצעות מערכת קשרים - מופלאה שרקם עם בכירי השלטון העות'מאני ובראשם ג'אמל פאשה, מפקד הארמיה הרביעית ומחוז סוריה הגדולה.
ידועה יותר פעילותה של רשת הריגול היהודית ניל"י אשר הוקמה על ידי אבשלום פיינברג ואהרון
אהרנסון, והונהגה בשלבים מאוחרים של המלחמה )אבשלום נהרג בדרכו דרומה ואהרון ישב במפקדה הבריטית בקהיר( על ידי שרה אהרנסון ויוסף לישנסקי. נכיר את חברי הרשת ונתהה לגבי איכות הידיעות המודיעיניות שאספה הרשת ברחבי ארץ ישראל והעברתו אל הצבא הבריטי באמצעות ספינות קשר אשר עגנו מול חופי עתלית. הרשת פעלה מפברואר 9191 ועד לספטמבר 1919. מעבר לעיסוק בפעילות הריגול של הרשת, נעסוק בנפילתה של הרשת וסיפור הנקמה שדרשה שרה אהרנסון במכתבה האחרון, סיפור המוכר כסיפור "מיתה משונה".
נתוודע לשני מרגלים ששרתו את הכוחות הגרמנים בארץ ישראל, האחת, בעלת ייחוס ציוני יוצא דופן והשני שכינויו היה לורנס הגרמני.
לקינוח ואם הזמן יאפשר, ננדוד לחזית מסופוטמיה ונלמד להכיר את המרגל ממוקה, מרגל שהחל כעבריין שכונה החתול הפורץ ועם פרוץ המלחמה הפך למרגל ואיש המבצעים המיוחדים של הבריטים. 

 

סמינר:100 שנה לניל"י ולכניסת אלנבי לירושלים

 

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן