הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  עפר גביש  
   
 

עפר גביש

תולדות חיים

מוסיקאי, מנחה שירה בציבור וחוקר זמר. מביא את ממצאי תחקיריו בפינות רדיופוניות בגלי צה"ל וברשת ב', בתחקירים לתכניות טלויזיה, בעיתונות (רשת ידיעות תקשורת), בספרים וגם בהופעות. בוגר סמינר למורים למוסיקה "אורנים".

פעיל בקליטת עליה ובחינוך בשילוב זמר עברי. הרבה להופיע מטעם הסוכנות היהודית ברחבי מדינות חבר העמים, בגרמניה, ארצות הברית וקנדה. ניהל סדר פסח ציבורי גדול מטעם משרד החוץ והתנועה הקיבוצית במוסקבה. ערך והנחה את האירוע המרכזי של משלחת הרמטכ"ל למצעד החיים בפולין.

בשנת 1997 המציא את "הטיול המזמר", שהיה לצורת בילוי פופולרית בקרב חובבי הזמר ברחבי הארץ. כתב את סיפורי השירים בספר רב המכר "שיר לדרך" (הוצאת עם-עובד).

הרצאה בסמינר: נעמי שמר, בתום שנת העשור לפטירתה

"לכבוד לי לשמח"

הומור בשירי נעמי שמר

פן חביב למדי (שלא טופל דיו) בשירי המזמוראית הלאומית, הוא שירי הקריצה שלה, שירי העקיצה, הציניות. שירים עם הומור. "בציבור אמא נחשבת אישה רצינית, משוררת לאומית וכו'– אומרת הללי שמר, בתה - היא אכן היתה עמוקה, משכילה, ידענית, אבל הקרובים אליה ידעו שהיתה גם אישה מצחיקה מאוד".
ידידתה הטובה, רבקה מיכאלי, שהכירה חלק זה ביצירתה, היתה אולי הראשונה להשמיע שירים כאלה (אין לי רגע דל, סיירת עולם, פרנואיד ועוד). צדי צרפתי עמד על תכונה זו באופייה וביקש ממנה להעשיר את ערב שיריה שהעלתה חבורת בימות, בשירים עוקצניים ומצחיקים. היה זה ב- 1972, רק חמש שנים לאחר "ירושלים של זהב" הממלכתי והמחייב, והשירים הפתיעו מאד את הציבור שלא הכיר פן זה (מר נרקיס, אני מגדלת בעל, שיר ערש למקרים מיוחדים, אנשים יפים). אחר כך היו עוד רבים, בהם אפילו מלכי ההומור, הגששים, שהפיקו אלבום שלם משיריה (למה צחקה מיכל, תפוח בדבש). נעמי שמר התמידה בכתיבת שירים הומוריסטיים וממש עד לתכנית האחרונה שבה אף השתתפה באופן אישי, אלף שירים ושיר, (אקטואליה, המעיל).

בערב "לכבוד לי לשמח" יסופרו סיפורים, יוקרנו המילים ויושמעו (מאלה הפחות ניתנים לשירה) ויושרו שירים על ידי הקהל בהנחייתי בליווי גיטרה.

הנה כמה מן השירים שנשיר ביחד (אחרי שאספר כמובן מה הקשר שלהם לנושא): אהבת פועלי הבנין, ארבעה אחים, אצלנו בחצר, אנשים טובים, עוד לא אהבתי די, תפוח בדבש, למה צחקה מיכל, עוד לא אכלנו שום דבר, ואלס להגנת הצומח, הופה היי.

וכפי שכתבה המזמוראית הרצינית, בשירה השובב, המסביר בעצם את התייחסותה לבידור בכלל: "ומאז אני יודע, ומאז אני שקט, לכבוד לי לשמח, לזמר ולרקד... מה שטוב היה למלך, הוא טוב גם בשבילי".

סמינר: 100 שנה לניל"י ולכניסת אלנבי לירושלים

 

הרצאה משולבת זמר:

כי שרוי מותר הוא לי הזמר

הזמר העברי מספר את קורות העליה השלישית, מפעליה ואנשיה

 

מה היה עונשו של שלונסקי כשנודע בגדוד העבודה שהוא... כותב שירים?

מאין נולדה האגדה שטרומפלדור ניגן בחליל?

איזה שיר מלמד אותנו מה נותנים לקדחת, ומה לכאב בטן, ומה ללב מאוהב?

על שאלות אלה ועל רבות אחרות, תינתן התשובה בהרצאתו של עפר גביש, שתשולב גם בזמר.

עפר גביש – חוקר זמר ומנחה שירה, יביא את סיפור העלייה השלישית באמצעות השירים שנכתבו בתקופתה או שנכתבו מאוחר יותר אודותיה.

הקהל מוזמן להצטרף בשירה.

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן