הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  איילת אטינגר  
   
 

איילת אטינגר

ayelet ettinger.jpgאוניברסיטת חיפה           

                       מסעו של הפיוט - בזמן ובמרחב - אל הלבבות 

קורות חיים

אילת אטינגר חוקרת את הספרות העברית שנכתבה בימי-הביניים בזיקותיה לספרות הערבית והנוצרית שנכתבו באותה עת. 

מכהנת כמרצה בחוג לספרות עברית באוניברסיטת חיפה ובמכללת אורנים. תושבת הצפון. סייעה בהקמת קבוצות 'קהילות שרות פיוט' במעלות ובחיפה. 

תקציר הרצאה

'פיוט' הוא 'שירת הקודש העברית', סוגה ספרותית הקיימת בעדות ישראל השונות מאז ימי-הביניים ועד ימינו. ואולם כל הנדרש לשאלה 'מהו פיוט' מחוץ לכותלי אקדמיה, קרוב לוודאי שיתקל במענה פיוטי לכשעצמו, כדוגמת "כלי נגינה, שבו הנגן הוא המשורר הפורט על המילים, והשומעים נמשכים בעבותות אהבה, ונאחזים בו כבמטה קסם" (אביעד עקיבא). לאחרונה גודשים פיוטים את הפלייליסט של גלי צה"ל, קהל גדול בכל רחבי הארץ לומד לשיר פיוט בקבוצות, יש ביקוש לפסטיבלים, קונצרטים ומופעי פיוט, ואנשים שמעולם לא הלכו לבית-כנסת קונים ספרי-פיוט כמתנות לימי-הולדת.

האם מדובר ב'טרנד' – בתפיסת הפיוט כ'מוסיקת עולם' שבאה להחליף את שרה'לה שרון ושירת נעמי שמר, או שמא הדברים נוגעים למהות עמוקה יותר? ואם כך – למה דווקא עכשיו? 

בהרצאה נתחקה אחר הפיוט לגלגוליו מתוך עיון בפיוטים שנכתבו בתקופות ובמקומות שונים. לצורך הדוגמאות, יבחרו פיוטים המושרים בשבת. את מסענו נתחיל בפיוט הארץ ישראלי הקדום, נטעם מפיוטי תור הזהב בספרד, נתענג על פיוטי צפת של המאה ה-16 ונסיים בפיוטי ישראל בפזורות, שיביאונו עד לימנו אנו. מתוך כך יתבאר הפיוט כסוגה ספרותית בעלת מאפיינים תוכניים ואומנותיים, המשתנים בהתאם לתקופה ולמרחב בהם נוצרו. 

 

 

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן