הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  דר יוסף צרני  
   
 

ד'ר יוסף  צ'רני

סמינר: אלנבי בארץ ישראל, פברואר 2013

 היסטוריון - חוקר ארץ ישראל.
 
עבודת הדוקטורט באוניברסיטת בר-אילן: "השתלבותם של יהודים בתפקידים בכירים במינהל הבריטי בממשלת המנדט 1948-1920".
 חוקר ומרצה בנושאי השלטון הבריטי בארץ ישראל וכיבוש ארץ ישראל והאזור במלחמת העולם הראשונה.
 חבר הנהלת העמותה למורשת מלחמת העולם הראשונה בארץ ישראל ועורך משותף של פרסומי העמותה.

תקציר ההרצאה

לורנס איש ערב - תומס אדוארד לורנס  (1935-1888)

ארכיאולוג, סופר ואיש צבא בריטי, נודע בעיקר בתפקיד שמילא כקצין קישור צבאי-פוליטי במרד הערבי נגד האימפריה הבריטית בשנים 1918-1916 ונחשב גיבור לאומי בבריטניה ובארצות ערב.
עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה ב-1914 גויס לצבא הבריטי והוצב כקצין מודיעין במטה הכללי ולאחר מכן הוצב במודיעין הצבאי במצרים וב-1916 צורף ל"משרד הערבי" בקהיר. בזכות שליטתו בערבית ובתרבות ערב נשלח באוקטובר 1916, לאחר פרוץ המרד, לחיגאז. יצר קשרים עם המשפחה ההאשמית, השריף חוסיין וארבעת בניו, שהובילה את המרד הערבי. לורנס הפך לקצין קישור בינם לבין הבריטים. הוא שרת לצידו של האמיר פייסל, לימים מלך עיראק, כידידו ויועצו הצבאי, והיה החוליה המקשרת בין גנרל אלנבי לבין צבאו של פייסל - "הצבא הצפוני".
האסטרטגיה  של לורנס הייתה נטרול וריתוק כוחות תורכיים בחיג'אז ונתינת יד חופשית לפייסל לפשוט צפונה לכיוון דמשק, תוך המרדת שבטי עבר הירדן המזרחי. פריצה זו צפונה באגפו הימני של חיל המשלוח הבריטי הייתה בעלת משמעות פוליטית וצבאית.
הצד החזק של לורנס בתחום הצבאי היה בהערכתו המפוכחת את יתרונותיהם וחסרונותיהם של הלוחמים הבדווים.
תפיסתו לגבי האסטרטגיה במזרח התיכון הייתה, להקדים את הצרפתים, לזכות בתמיכת העולם הערבי, ולקדם את רעיון העצמאות הערבית.
לורנס ביים את כיבוש דמשק כניצחון האשמי גדול. פייסל נכנס לעיר ככובש, אף שחטיבת הפרשים הקלים השלישית האוסטרלית, ולא חייליו, היא שכבשה בפועל את דמשק. ההצגה הייתה נחוצה כדי לנסות להתמודד עם תביעות הצרפתים לבעלות על סוריה.
אלנבי בא לביקור בדמשק ובפגישה עם פייסל בנוכחות לורנס, מסר לפייסל, כי המועצה העליונה של "מעצמות ההסכמה" הכירה בערבים כמשתתפים במלחמה ושבכל השטח מזרחה מהירדן יוקם ממשל צבאי ערבי: "מינהל שטחי האויב הכבושים - מזרח".
בועידת קהיר, שהתקיימה במרס 1921, השתתף לורנס כיועץ מיוחד  לשר המושבות החדש צ'רצ'יל. באותה ועידה השתתף גם הרברט סמואל הנציב העליון ושניהם  מילאו תפקיד חשוב בארגון אזורי השליטה הבריטיים במזרח התיכון. תוכניתו של לורנס שעל פיה הופקד השלטון בידי בעלי הברית מן השושלת ההאשמית, נראה כמודל אידיאלי לניהול המזרח התיכון: נוכחות צבאית מינימאלית, בעלי ברית מקומיים ועקיפת הבעיות שהציבה הלאומיות הערבית.
שתי ממלכות האשמיות הוקמו: עיראק ועבר הירדן. תקציר הרצאה 

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן