הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  פרופ איתן אביצור  
   
 

פרופ' איתן אביצור

קורות חיים

פרופ' איתן אביצור ידוע כמנצח ומלחין אשר בצד קריירה אינטנסיבית כמנצח הלחין מאות יצירות ביניהן תזמורתיות, קאמריות, אורטוריות, סימפוניות קונצ'רטי, ומוסיקה לסרטים והצגות.

אביצור מילא תפקידים ציבוריים חשובים וכן עוסק בהוראה במשך שנים רבות. מאז 1971 מלמד באוניברסיטת בר אילן במחלקה למוסיקה ובשנת 1990 הקים את המגמה למוסיקה אלקטרו אקוסטית אשר בראשה עומד גם היום. בין השנים  2002 עד 2006 כיהן כראש המחלקה למוסיקה ובשנת 2009 פרש לגמלאות אולם ממשיך בהוראה חלקית באוניברסיטה.

בצד עבודתו באוניברסיטה ניהל פעילות מוסיקלית וחינוכית ענפה: הקים את תזמורת ביה"ס התיכון שליד האקדמיה למוסיקה בירושלים, ניצח על תזמורת האוניברסיטה העברית, היה מנהל המכון למוזיקה יהודית בירושלים (מכון "רננות"), היה בים מקימי תזמורת נתניה, הקים את המגמה למוסיקה בבי"ס הימלפרב (מגמה הראשונה בארץ בחינוך הממ"ד) ועוד. עיקר פעילותו בירושלים הייתה במרכז למוזיקה לנוער של העיריה וגולת הכותרת של פעילותו שם היתה הקמת תזמורת הראל, תזמורת הבוגרים של המרכז. על כל אלו קיבל בשנת תשע"ה את העיטור יקיר ירושלים.

נסיונו העשיר של פרופ' אביצור במוזיקה לסרטים ולתיאטרון הוא הרקע לפעילותו גם בשדה המחקר של תחום זה ולנושא ההרצאה שלפנינו.

 

תקציר

ספילברג והנקודה היהודית

סטיבן ספילברג ידוע כאמן סרטי המתח ודמותו מזוהה עם סרטים כגון סדרת אידניאנה ג'ונס, אי-טי, מלתעות, מתגלה כבעל רגישות מיוחדת גם לנקודה היהודית. שניים מסרטיו הקדיש לנושאים יהודיים. המפורבסם הינו "רשימת שינדלר" והפחות ידוע, לפחות בארץ, הוא סרט מצויר משנות ה-80 הנקרא "פייבל" או "סיפור אמריקני" (Amerial Tail), שנקרא גם "זנב אמריקני". לסרטים היהודיים של שינדלר יש מספר מאפיינים ויזואליים ועוד יותר מכך מוזיקליים שהפכו למעין לייטמוטיבים לשואה של מלחמת העולם השניה. ספילברג השתמש בסמלים אלו גם כדי לספר את סיפור הפוגרומים ברוסיה ואוקראינה וההגירה היהודית הגדולה באותן שנים מארצות מזרח אירופה לארה"ב.

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן