הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  דר אליעזר פאפו  
   
 

ד'ר אליעזר פאפו

קורות חיים:

ד"ר אליעזר פאפו הוא מרצה במחלקה לספרות עברית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, והוא משמש גם כסגן מנהל מרכז משה דוד גאון לתרבות הלאדינו באותה האוניברסיטה.

מחקרו עוסק בספרות עממית ובספרותם של יהודי ספרד אחרי הגירוש, הכתובה (הרבנית המסורתית והחילונית המודרנית) והדבורה (נשית כגברית), העברית והספרדית-יהודית. ספרו "והתלת לבנך ביום ההוא – פרודיות ספרדיות-יהודיות על ההגדה של פסח", זכה בשנת 2014 לפרס בן-צבי.

ד"ר פאפו הוא גם נציג האקדמיה הישראלית במועצת הרשות הלאומית לתרבות הלאדינו ולאחרונה הוא גם מכהן כחבר הועד הנהל של רשות זו.

הוא פרסם כשלושים מאמרים העוסקים בספרות עממים ובאספקטים שונים ספרות ותרבות הלאדינו. כמו כן, הוא פרסם גם שני רומנים היסטוריים (בלאדינו ובסרבית) ושני קבצי סיפורים (בסרבית).

סמינר: המרת הדת בהיסטוריה היהודית – מגמות ודיוקנאות

תקציר: כל המרותיו של שבתאי צבי כהשתקפותם ברומנסרו המקודש של השבתאים

רומנסות יהודיות-ספרדיות מסורתיות גילמו תפקיד חשוב בהתהוותה של התיאולוגיה השבתאית. שבתאי צבי בעצמו השתמש באחת הרומנסות המסורתיות, "מליזלדה", כמטפורה לתפיסתו העצמית ככלתו של הקב"ה.נביאו, נתן העזתי, מעיד ב"דרוש התנינים" על הסודות ששבתאי ייחס לרומנסה זו. אפילו ברגע הדרמטי של הכתרתו העצמית כמשיח, בבית הכנסת באיזמיר, בשנת 1666, שבתאי שר את "מליזלדה" בעת פתיחת ההיכל והוצאת ספר התורה. בהמשך, לאחר המרתו, חסידיו אשר הלכו בעקבותיו והמירו את דתם לאסלם, השתמשו בשתי רומנסות נוספות ככלי להסברה תיאולוגית פנימית של הקבוצה. באמצעות הרומנסה "דילגאדינה" הם הסבירו את המרתו של שבתאי (ובשל כך גם את המרתם הם) בפשטות ככוח עליון, רצון האל אשר נכפה על המשיח. כמו כן, הם ביצעו שינויים קטנים אך משמעותיים ברומנסה "טארקינו אי לוקרסיאה" כדי להתאימה לסיפור המרתו של משיחם, סיבותיה ונסיבותיה. גם מטרות ההמרה הוסברו  בקרב השבתאים באמצעות רומנסה מסורתית נוספת, "ארמאב'אן גירה לוס מורוס" (לקרבות יצאו המאורים), הרומזת שהתאסלמותו של שבתאי נועדה להביא לידי התגיירותה של האליטה העות'מאנית לדתו של המשיח, אם לו ליהדות רבנית מסורתית – אז, לכל הפחות, למשיחיות שבתאית. כאמור, בבחירה משונה זו בסוגה נשית מובהקת, הנמסרת בלשון נשים ועמי הארץ, כדי העברת קונצפטים תיאולוגיים מרכזיים, הלכוהשבתאיםבעקבות משיחם ומעשיו המוזרים. מה הוא קידש את מליזלדה כדי לגלות את סודו למאמיניו – כך גם הם קידשו רומנסות נוספות כדי להסביר לעצמם באמצעותן את המרתו של משיחם ואת המרתם הם.

סמינר: תרבות הלדינו

 

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן