הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  ד'ר יהושבע בנטוב  
   
 

ד"ר יהושבע בנטוב

מרצה לספרות ותרבות ישראל. לשעבר ראש החוג לספרות ולאחר מכן ראש החוג לתרבות ישראל בסמינר הקיבוצים. במשך 14 שנים ראש היחידה להכשרת מורים לספרות באוניברסיטה של תל-אביב.

מרצה במוסדות חוץ-אקדמאים. החל משנת 2004 מרצה בבית אריאלה, בעיקר על הסיפור הקצר הבינלאומי והעברי.

סמינר: נפוליאון והיהודים ומסעו לארץ-ישראל

תקציר ההרצאה – השתקפותו של נפוליאון בספרות העולם

ההרצאה תעסוק בדמות הספרותית של נפוליאון בספרות העולם – מלחמה ושלום מאת ליב טולסטוי ובספרות העברית: נפוליאון חי או מת מאת ניסים אלוני .

לראשונה בספרות האירופאית מופיע ברומן ריאליסטי גדל מימדים, (בשני מובנים) דמות שאינה דמות בדיונית אלא דמות אמיתית מציאותית: נפוליאון.

נפוליאון מתואר בספר כדמות רב מימדית. במהלך הספר התנהגותו משתנה, והאנשים סביבו גם הם משתנים. מול נפוליאון טולסטוי אינו מעמיד רק דמויות היסטוריות רוסיות כמו  קוטוזוב או הצאר אלכסנדר. מולו הוא מעמיד גיבור ספרותי בדיוני - פייר, שלדעת חוקרי הספרות טולסטוי ראה בו את דמות עצמו. בראשית הספר פייר מעריץ את נפוליאון, בחלקו האחרון הוא מחליט לרצוח אותו.

המבקר הספרותי החשוב נורטרופ פרי טוען שכל הסוגות (הז'אנרים) הספרותיות מקורן במיתוס וביחוד במיתוס של חיי הגיבור. לפי תבנית מיתית זאת מתנהל המחזה של ניסים אלוני 'נפוליאון חי או מת'. המחזה נפתח בסוף המאה העשרים ובמרכזו שד של נפוליאון בונפארטה מצליח לברוח מעולם השדים, ולחזור אל המאה התשע עשרה במטרה להזהיר את עצמו מלפלוש לרוסיה. במקביל רוצח שכיר בשם דון-בריגלה נשכר להביא את נפוליון "חי או מת", אך השניים, נפוליון המת והרוצח, מתקשים למצוא את נפוליון האמיתי מכיוון שישנו ריבוי של נפוליאונים מתחזים. זהו מחזה אנטי מלחמתי שבו אומר נפוליאון: שום יונת השלום עוד לא המציאה דרך טובה יותר לנצח מאשר על ידי המוות של האחר!

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן