הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  פנינה שור  
   
 

פנינה שור

שימור ותיעוד מגילות מדבר יהודה

"הספרייה המקוונת של מגילות מדבר יהודה ע"ש ליאון לוי"

פנינה שור, רשות העתיקות

 

גילוי מגילות מדבר יהודה, הוא כנראה הגילוי החשוב ביותר במאה העשרים. למגילות חשיבות היסטורית, דתית ותרבותית רבה, בהיותן בין היתר המקור המקראי העברי הקדום ביותר שנמצא עד כה. הן שופכות אור על תקופה רבת תהפוכות בתולדות עם ישראל בסוף ימי הבית השני וראשית הנצרות הקדומה. על פי ניתוח פלאוגרפי ותיארוך פחמן 14 ניתן לקבוע את גילן של הקדומות שבהן לסוף המאה השלישית לפסה"נ, אך רובן מתוארכות למאה הראשונה לפני הספירה ולמאה הראשונה לספירה - התקופות החשמונאית וההרודיאנית.

משך ארבעים השנים הראשונות מאז גילוין, פורסם רק חלק מזערי מתוך כ-1000 כתבי היד המוכרים לנו כיום. בראשית שנות ה-90 של המאה העשרים, זמן קצר לאחר הקמת רשות העתיקות, יזמה הרשות הקמת ועדת חוקרים לקידום פרסום המגילות. מפעל הפרסום שכלל עשרות חוקרים מכל העולם הסתיים.

מאז גילוי המגילות מעסיקה בעיית שימורן ותיעודן את החוקרים ואת המשמרים. חשיפת המגילות, הכתובות הן על קלף הן על פפירוס, והוצאתן ממערות מדבר יהודה ערערו את התנאים שבעטיים השתמרו המגילות במשך למעלה מ-2,000 שנה. לצד מספר קטן של מגילות גדולות נמצאו אלפים רבים של קטעי וקרעי מגילות קטנים. את הקטעים חיברו חוקרי המגילות הראשונים, ואלה הונחו בכ-1260 לוחות זכוכית.

במרוצת השנים התגלה כי נזק רב נגרם למגילות עקב שימור לקוי שנבע בעיקר מחוסר ידע. לכן, במקביל להקמת ועדת החוקרים הקימה רשות העתיקות מעבדת שימור ייחודית לשימור המגילות. העבודה במעבדה מלווה במחקר ובייעוץ מקצועי, ומסתייעת בידע ובניסיון שנרכש במעבדות שימור ברחבי העולם. מלאכת השימור עדיין בעיצומה,

רק פעם אחת, סמוך לגילויין בשנות ה-50 וה-60 למאה הכ', צולמו כל אלפי קטעי המגילות באינפרא-אדום. חקר המגילות ופרסומן מבוסס בעיקרו על תצלומים אלו. במהלך חיפוש אחר פתרונות לסוגיות שימור שטרם נפתרו, הוצע לרשות העתיקות לבדוק את האפשרות לנטר את מצב שימורן של המגילות באמצעות צילום מולטי- ספקטרלי. לאחר שרשות העתיקות בחנה את מיטב טכנולוגיות הדימות (imaging) ומערכות המידע, נבחרה מערכת שמצלמת (מדמה) כל קטע וקטע באורכי גל שונים. באמצעות התצלומים יתבצע מעקב אחר מצב שימור המגילות לאורך שנים, בצורה מדויקת ובלתי פולשנית. טכנולוגית הצילום החדשנית הזו מאפשרת גם איתור מחדש של סימני כתב שנעלמו מהעין במהלך השנים, וכעת, באמצעות אורכי גל שמעבר לתחום הנראה, אלו שבים ומתגלים. צעד זה פתח צוהר חדש בחקר המגילות.

בשיתוף פעולה עם גוגל –ישראל העלתה רשות העתיקות למרשתת את "הספרייה המקוונת של מגילות מדבר יהודה ע"ש ליאון לוי". הספרייה המקוונת מנגישה לציבור בכלל ולחוקרים בפרט אלפי תצלומים באיכות חסרת תקדים, שצולמו במצלמה המולטי-ספקטרלית. ניטור המגילות והנגשתן נעשים בשיתוף עם מוסדות מחקר ואוניברסיטאות בארץ ובעולם. היוזמה לתיעוד ולדימות המגילות היא חלק ממאמציה של רשות העתיקות לשמר את המגילות למען הדורות הבאים ולהרחיב את נגישותן לחוקרים ולציבור בארץ ובעולם. כל זאת בחשיפה חד-פעמית, בטכניקות ובשיטות תיעוד החדשניות ביותר הקיימות כיום, ובלי לגרום להן נזק נוסף.

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן