הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  דר שמעון גת  
   
 

ד'ר שמעון גת

סמינר:

נפוליאון והיהודים ומסעו לארץ-ישראל

תקציר ההרצאה: מסע נפוליאון בעינים מוסלמיות

ב-1798, כאשר הגיע נפוליאון למצרים, ניסח איגרת ליושביה ובה הצהיר על היותו נאמן לחוקי האסלאם ולקוראן. תקוותיו שהמצרים יקבלוהו כמושיע, נכזבו. מאבקו בשושלת העות'מאנית, שבראשה עמד ח'ליף האסלאם, החמירו עוד יותר את העימות בינו לבין התושבים. ניסיון הפלישה לארץ-ישראל וסוריה שכשל, הדיכוי האכזרי של המרד במצרים וטבח תושבי יפו, יצרו בעיני המוסלמים דימוי אכזרי מאד של האירופים בכלל.

ככלל, החדירה האירופית העמוקה אל לב האסלאם, לראשונה מאז מסעות הצלב, זעזעה את כל המוסלמים באשר הם. מאז ועד היום נחשב מסע נפוליאון כראשית פלישת האימפריאליזם האירופי למזרח התיכון. ראיית מסע נפוליאון כראשית המהלכים האירופיים שמטרתם השתלטות על משאבי המזרח התיכון, היתה ועודה מרכזית  בראיית התנועה הלאומית הערבית.השקפה זו בולטת גם בתעמולה של ארגוני אסלאם רדיקלי. מאבק ארגונים כאל קַאעִדה והמדינה האסלאמית (דאע"ש), מוצדק כהתגוננות בפני האימפריאליזם האירופי, שראשיתו במסע נפוליאון.

אולם בקרב כמה הוגי דעות מוסלמים התעוררה בשנים האחרונות נטייה הפוכה: לנכס את נפוליאון ולהציגו כמתאסלם ומעריץ של הנביא מוחמד. מכאן שבצד ראיית נפוליאון ומסע הכיבוש במצרים וא"י כמבשרי נסיון ההשתלטות של המערב על המזה"ת, יש לא מעט מוסלמים הרוחשים הערצה לנפוליאון.

 

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן