הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  דר עדו בסוק  
   
 

ד'ר עדו בסוק

ד"ר עדו בסוק

משורר, מתרגם וחוקר. כתב ביוגרפיה מקיפה של המשורר שאול טשרניחובסקי, ספר האדם. לאחרונה זכה כתב היד במענקים גדולים ממפעל הפיס ומ'קרן גולדברג' של הקק"ל. הביוגרפיה עומדת לראות אור בהוצאת 'כרמל'.

יליד 1950, קיבוץ אשדות יעקב (מאוחד). סיים לימודי ספרות עברית ופילוסופיה באוניברסיטה העברית בירושלים. מאוחר יותר עסק בהיסטוריה של היישוב, ובמסגרת הדוקטורט – בהיסטוריה של יהדות מזרח אירופה בזמן החדש.

למד גם ספרות צרפתית בצרפת. תרגם ממיטב הקלסיקה של ספרות צרפת (רבלה, דידרו, רוסו, מונטסקיה, בלזק, ז'ורז' פרק) וכן מיידיש.

 

ספרי מחקר שלו:

בצל פרדסים על אדמה מצורעת– על ספרות ופובליציסטיקה בתקופת היישוב; עלילות נעורים– אוטוביוגרפיות של בני נוער יהודים בפולין בין המלחמות; תחיית הנעורים– על משפחה וחינוך ביהדות פולין בין מלחמות העולם.

           

תמצית ההרצאה – טשרניחובסקי כמייסד תרבות החדשה

תוצג החדשנות של טשרניחובסקי בתחום הפיוטי, הרעיוני והתרבותי בכלל, תוך הצבעה על הדמיון – ועל הניגוד – בינו לבין שותפו הגדול ליצירת ספרות התחייה, חיים נחמן ביאליק. יוארו ההבדלים ברקע שלהם, שהשפיעו על אופי שירתם ועל הנתיבים השונים שבהם בחרו לחדש את התרבות העברית: ביאליק בהוצאה לאור של טקסטים יהודיים עתיקים, טשרניחובסקי בתרגום אפוסים מספרות העולם. יידונו גם ההבדלים ה'פוליטיים' ביניהם, המשתקפים בשירתם ('בעיר ההריגה' מול 'ברוך ממגנצה' ועוד) וקשורים בוויכוח העמוק על דמותו של היהודי ה'חדש-ישן'.

חדשנותו התרבותית של טשרניחובסקי ומהפכנותו ניכרה בכל תחום שנגעה בו ידו: גיוון הסוגות (אידיליות, פואמות), המבנים והמקצבים של שירתו, היצירות הרבות שתרגם בכישרון שאין שני לו ונועדו לחדש את הלאומיות היהודית, מאמריו ויצירתו המילונאית בתחום מדעי הטבע, סיפורי הזיכרון שלו.

דרכו של טשרניחובסקי, הקרוב באופיו ובדרכי חייו לבני זמננו יותר מביאליק, תוּאר דרך שלבים עיקריים בביוגרפיה שלו: פתיחותו לאדם באשר הוא אדם, יחסיו החברתיים עם יהודים מתבוללים תרבותית ועם לא-יהודים, נישואיו ללא-יהודייה, עבודתו כרופא באזורים כפריים באוקראינה בעודו מחפש דרכו לציון ומבקש למצוא עבודה בה, הצטרפותו לעשייה התרבותית היהודית בסנט פטרבורג, תגובותיו על אירועים בחיי היהודים בתחושה מטרימה של עליית הנאציזם, ושלוש-עשרה שנותיו האחרונות בארץ ישראל, שבהן מילא תפקיד של מנהיגות תרבותית, תוך שהוא נהנה מאהבתם והערצתם של כמעט כל חלקי הציבור.

 

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן