הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  פרופ' יוסי נוסבוים  
   
 

פרופ' יוסי נוסבוים

קורות חיים

פרופ' ל"הוראת המדעים" במכללה ירושלים.

הוא למד ביולוגיה לתואר ראשון וביוכימיה לתואר שני באוניברסיטה העברית. ולמד לדוקטורט ב"הוראת המדעים" באוניברסיטת קורנל.

התחום האקדמי של "הוראת המדעים" עוסק בחקר הלמידה וההוראה של מדעי הטבע ובפיתוח של שיטות הוראה ופיתוח חומרי למידה יעילים, של מדעי הטבע.

בתוך תחום זה פרופ' נוסבוים התמקד בחקר של למידת מושגים ושינוי תפיסתי של תלמידים ובבנייה של "למידה משמעותית" של המדעים. 

                סמינר: אתיקה, דת ומדע

                תקציר ההרצאה

                  האדם: .ביולוגיה מול ערכים

חידושי הביולוגיה מביאים בעקבותיהם סוגיות אתיות חדשות. סוגיות אלה מצריכות ניתוח ודיון מורכבים ועדינים ביותר באבחנותיהם, בעולם הערכים.

כדי לדון בסוגיות הללו על המשתתף בדיון להבין היטב גם את המידע הביולוג׳ הרלבנטי וגם את המורכבות האתית הרלבנטית. סוגיות אתיות הן מרכיב מרכזי בתחום ההומניסטיקה בעוד הביולוגיה שייכת למדעי החומר.

האם בין הביולגיה ועולם הערכים יש נקודות מגע מהותיות? האם ניתן לדון בערכי אנוש במושגים וקונספציות המאפיינים את הביולוגיה? האם המחקר המדעי "יסכים" לכך שהתיאוריות שהוא בונה יושפעו מערכי אנוש?

בהרצאה, נרצה לטעון כי אלו שני תחומים המכוונים על ידי שתי פרדיגמות שאין ביניהן כל מגע קונספטואלי, מעין קווים מקבילים.

יתרה מזאת, נרצה לטעון כי מהות האדם העולה מהתפיסה הביולוגית נמצאת אפילו בסתירה למהות האדם העולה מהתפיסה ההומניסטית. כלומר, אם האחת נכונה הרי שהשנייה מוטעית. למרות הסתירה המהותית הזו אנחנו מחזיקים בשתי התפיסות כנכונות.

מצב בו יש סתירה בין שתי קונספציות ובכל זאת אנו נאלצים להחזיק בשתיהן כנכונות מהווה בעיה/חידה מוזרה ומעניינת שאיננו יודעים את פתרונה. מצב דומה מופיע בסתירות קונספטואליות נוספות - בתוכן סוגיית "דת ומדע", והבע״תית/חידתית העולה מהן היא כנראה מאפיין מהותי של החשיבה החוקרת.

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן