הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  חנה יבלונקה  
   
 

פרופ' חנה יבלונקה

ילידת תל אביב. פרופ' באוניברסיטת בן גוריון . מבין שיוכיה האחרים נציין את היותה ההיסטוריונית  של מוזיאון לוחמי הגיטאות ויו"ר המוזיאון של היהדות הדוברת הונגרית כמו גם חברת מועצת יד ושם.

מבין ספריה יצוינו: מחקרה החלוציים על ניצולי השואה בישראל: "אחים זרים" ועל המזרחים והשואה – "הרחק מהמסילה". עוד כתבה את "מדינת ישראל נגד אדולף אייכמן" וערכה עם צבי צמרת את ישראל העשור הראשון , השני והשלישי. ספרה החדש "ילדים בסדר-גמור" שיצא לשנת היובל למדינה נמצא עתה בדפוס ועוסק בביוגרפיה הקולקטיבית של הדור הראשון שנולד בארץ במדינה, ילידי 1948 – 1955.

סמינר: תנועת הבריחה וההעפלה ומחנות העקורים

תקציר ההרצאה:  שעת האפס של התהוות ניצולי השואה

ההרצאה כפותחת את הסמינר מבקשת לשרטט את התשתית ההקשרית לצמיחתן של תנועות הבריחה וההעפלה בשנים שמ-1945 – 1947.

עם סיומה של מלחמת העולם השנייה ותבוסתה של גרמניה ניכר השוני הבולט בין שרידי הקהילות היהודיות לבין מצבם של שאר בני אירופה . שוני זה הכתיב גם שאלות שונות ותשובות אחרות.

מה היה מצבם של היהודים בתקופה הקרויה "היום שאחרי". זאת גם בעיניהם וגם בעיני אחרים יהודים ושאינם יהודים כאחד. בהיות השואה אירוע ללא תקדים יש צורך להבין כיצד הוא הובן ע"י המעצמות המנצחות וגם ע"י השורדים. ההרצאה תציג את מרבית השאלות שנבעו מתוך התמיהה הבסיסית "ומה עכשיו"? גם התשובות לשאלות אלו תוצגנה בדגש על אחת מהן – הפנייה לפתרון הציוני.

ההרצאה מבקשת לחזק את התפיסה לפיה ציבור הניצולים לא היה אבק אדם מוכה. ההיפך הוא הנכון. הוא התארגן בכוחות עצמו וביצע, באורח לגמרי לא מובן מאליו, בחירה עזה בחיים.

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן