הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  פרופ אודי לבל  
   
 

 

 

פרופ' אודי לבל

קורות חיים CV

ראש המחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, אוניברסיטת אריאל. עוסק בפסיכולוגיה פוליטית של יחסי צבא-חברה, אובדן שכול, זיכרון ציבורי והנצחה.  בעל תואר דוקטור מ- King's College, University of London.
 
מחקריו ומאמריו רואים אור בכתבי עת בינלאומיים בתחומי הסוציולוגיה הפוליטית; חקר התרבות; חקר האובדן והטראומה.
 
ספרו "הדרך אל הפנתיאון: אצ"ל, לח"י וגבולות הזיכרון הישראלי" (הוצאת כרמל, 2008) זכה בפרס רוה"מ; ספרוPolitics Of Memory ראה אור החודש בהוצאת Routledge הבריטית.

סמינר: אין פודין שבויים יתר על דמיהם

תקציר ההרצאה

ההרצאה תעקוב אחר התהוותה של מה שהמרצה מכנה  "פאניקה מנפגעים" (Casualty Panic) (Lebel, 2010) והשפעתה על הדוקטרינה הצבאית, התרבות האסטרטגית ומדיניות הביטחון הישראלית. לרבות – קבלת ההחלטות סביב סוגיית השבי. התמודדות מקבלי ההחלטות עם "פאניקה" המעוצבת ומקודמת בידי יזמים שונים (משפחות חטופים, משפחות שכולות, אמצעי תקשורת, תנועות חברתיות) תנותחנה ניתוח פסיכו-פוליטי תרבותי כחלק מן האתוס המחודש שהתקיים בקרב קבוצות עלית בארץ ובעולם. אל מול תהליכים אלה, תוצגנה קבוצות המקדמות "תרבות נגד" (לבל ולוביש-עומר, 2012) העשויות לקדם ביום מן הימים שינוי בדפוס ההתנהגות כמו גם להימנע מלהגיב ב- "פאניקה" אל מול תביעות דומות.
 
 
Lebel, U., " 'Casualty Panic': Military Recruitment Models, Civil-military Gap and their Implications for the Legitimacy of Military Loss", Democracy and Security 6(2), 2010. pp. 183-206.
 
לבל, א. ולוביש-עומר, ש., "'לחזור למה שהיינו': חובשי 'הכיפות הסרוגות' בצה"ל כאופוזיציה שמרנית לצבא פוסט-מודרני", בתוך: גל, ר. וליבל, ת. (עורכים), 2012, בין הכיפה לכומתה: על יחסי דת וצבא בישראל, מכון כנרת למחקרי ביטחון והוצאת מודן, תל אביב, 151-204.
 

סמינר: ז'בוטינסקי והאצ"ל

תקציר ההרצאה

ההרצאה תעמוד על הדרך הפתלתלה והארוכה שמורשתו של ז'בוטינסקי, רעיונותיו וכתביו, כמו גם לוחמי וחללי האצ"ל והלח"י, ותרומתם להקמת המדינה – חדרו לפנתיאון הישראלי ולאתוס הלאומי בשלל נדבכים: בהנצחה, בחינוך, בתרבות, בחקיקה ובמדיניות הרווחה והשיקום. תוך בחינת מאמציו של בן גוריון לדחוק מן הזיכרון הציבורי את מקומן של המחתרות הרביזיוניסטיות כמו גם באמצעות כניסתן האיטית לאתוס, תעמוד ההרצאה על מאפיינים אוניברסאליים של הפוליטיקה של ההנצחה והזיכרון, סינדרום האובדן הלא מוקר (באות ק) והפסיכולוגיה הפוליטית של השכול.

 

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן