הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  פרופ אברהם גרוסמן  
   
 

  פרופ' אברהם גרוסמן

  CV

פרופסור אמריטוס באוניברסיטה העברית בחוג להיסטוריה של עם ישראל. ההתמחות היא בתקופת ימי-הביניים. חתן פרס ביאליק, וחתן פרס ישראל לשנת תשס"ג בחקר ההיסטוריה היהודית. חבר באקדמיה הלאומית הישראלית למדעים.
עד עתה פרסמתי שבעה ספרים (חמישה בעברית ושניים באנגלית) ולמעלה מ-130 מאמרים.
הספרים עוסקים בתולדותיהם של חכמי אשכנז וצרפת הראשונים (המאות 12-10), במעמדה של האישה היהודייה בימי-הביניים ובראשות הגולה בבבל.
 
עיקרי ההרצאה על פדיון השבויים:


השבי בעם ישראל הוא בגדר תופעה שולית בתקופת המקרא והתלמוד. כך עולה מן המחקר של האירועים הנזכרים במקרא, בספרות המדרש ובספרות התלמודית. לעומת זאת, בימי-הביניים השבי הפך להיות תופעה מרכזית בחיי העם היהודי, וזאת בשל ארבעה גורמים: הפיזור הרב של היהודים בארצות האסלאם ובאירופה הנוצרית; עיסוקם הניכר של היהודים בסחר הבינלאומי שהקל על שודדים לארוב להם; התערערות הביטחון של היהודים החל בסוף המאה ה-11 ולחץ הנצרות להמרת הדת.
ההרצאה תתמקד בחקר סבלם הגדול של השבויים ובעיקר הנשים השבויות. עד עתה נחקרה (ובמידה מעטה) תופעת השבי, אך לא ניתן דגש ראוי לסבל של הפרט. במיוחד אמורים הדברים בגורלן המר של הנשים השבויות, שסבלו מלחץ להמרת דת וממעשי אונס, דבר שהכביד מאד על מעמדן האישי ועל זכותן לשוב לחיק משפחתן. זאת בשל החשש שהן שתפו פעולה עם שוביהן מתוך מגמה להציל את חייהן. כמו כן תעסוק ההרצאה בדרכי ההתמודדות של הקהילה היהודית לנוכח תופעת השבי השכיחה וסכנותיה ובהתעלמות מן הפסיקה התנאית ש"אין פודין את השבויים יותר על כדי דמיהן".

 

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן