הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  יפתח מזור  
   
 

 

יפתח מזור

בן וחבר קיבוץ משמר הנגב.

חובב ספרים, טיולים, שירה, מוזיקה ובעיקר בני אדם.

חוקר ומתעניין במדע, היסטוריה וזמר עברי כַּפְרִי.

במהלך היום עובד במחקר ופיתוח של חברת סטרטאפ בתחום האגריטק, אחר הצהריים מחלק את זמנו עם המשפחה, ובלילה בלילה, כשכולם ישנים - מדלג מול המחשב בין שני פרויקטים גדולים אותם יזם: ''פה ושם בארץ ישראל''– פודקאסט בנושא מדע, היסטוריה ותרבות ו''פרויקט שירה עובדת'' עליו סופר לעיל.

 

תקציר ההרצאה: על אתר "שירה עובדת" ועל יצירתם של נחום היימן, מאיר אריאל, חיים ברקני, דב כרמל ועידית חכמוביץ'

הזמר הקהילתי הקיבוצי מטבעו הוא זמר מקומי שלא מגיע בדרך כלל לקהל הרחב. ולא בכדי, שהרי רוב רובם של השירים הולחן לקהילה, ולא לתהילה. זוהי תופעה תרבותית ייחודית בקנה מידה עולמי. רק לעתים נדירות יצאו החומרים הללו אל מחוץ לגבולות הקיבוץ והפכו לנחלת הכלל. דוגמאות ידועות הן 'אגדת דשא' שנכתב לחתונה בקיבוץ משמרות, 'החיטה צומחת שוב' שנכתב לזכרם של 11 חללי קיבוץ בית השיטה במלחמת יום כיפור ו'ביתי אל מול גולן' שנכתב לחג ה-25 של קיבוץ שער הגולן.

'שירה עובדת' הוא פרויקט מוזיקלי ייחודי התנדבותי, שהחל לפני מספר שנים ביוזמתו של יפתח מזור, ובניהולו המוזיקלי של המלחין והפדגוג פרופ' מיכאל וולפה.

עד היום נאספו למעלה מ-4500 שירים מולחנים מקוריים, רובם ככולם לא עזבו מעולם את גבולות הקיבוץ.

בהרצאה נשמע על הפרוייקט, על התרבות המוזיקאלית הקיבוצית ובד בבד נשיר יחד כמה מהשירים המוכרים שיצאו מהקיבוצים והתפרסמו ברבים.

 

 

 

 

תקציר ההרצאה: "בין היוצר לקהילה" -

על סיפור חייהם ויצירתם של כמה מלחינים משוררים בקיבוץ

בהרצאה זו יציג מיכאל וולפה כמה מסיפורי החיים המעניינים של מוזיקאים ומשוררים בקיבוץ. דוד זהבי, מתתיהו שלם, יהודה שרת, ניסים ניסימוב, נעמי שמר, נחום היימן, שייקה פייקוב, דודו זכאי, שעסקו בזמרת הרבים, במחול ובשירת החג והמועד בקיבוץ; דב כרמל, שלמה יופה, דוד עורי, אריה רופאייזן, משה גסנר, מאיר מינדל שהקדישו עצמם למוזיקה הקונצרטית; המשוררות רחל, פניה ברגשטיין, והמשוררים נתן יונתן, מאיר אריאל, יורם טהרלב, רחל שפירא, אשר הילכו על קו התפר בין הפזמון הקהילתי לשירה הגבוהה; ארנסט הורביץ, יהודה רביב (ויקסי), אריה בן גוריון, הנרי קלאוזנר, שבפועלם כאנשי תרבות והפקה תיווכו בין אמנים אלה לקהילה; הסופרים דוד מלץ, נתן שחם, עמוס עוז, אשר הביטו בעין ביקורתית ותיעדו את חוויית הקיבוץ בעומק וללא פשרות; שלום חנוך, מתי כספי, ועוד יוצרים רבים, אשר פרשו מן הקיבוץ והמשיכו ליצור במודע או שלא במודע בהשראתו. על הקמתם של הקונסרבטוריונים הראשונים, על תזמורת תל יוסף, על "שיר השירים" במעברות ועל סדר פסח בעין חרוד, על פסטיבל עין גב, על פסטיבל כפר בלום ועוד ככל שיותיר הזמן. 

 

"שירים על הארץ"

האם באמת ניתן להיות אמן יוצר בקיבוץ?

בדברי הסיכום יספר מיכאל וולפה מעט על ניסיונו שלו כאמן יוצר ואיש חינוך, ויעלה מספר שאלות מאתגרות, אשר מלוות את חייו הבוגרים, מאז קשר את גורלו בקיבוץ.

 

 

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן