הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  דר נורית פיינשטיין  
   
 

ד"ר נורית פיינשטיין 

מנהלת אקדמית של המכון להווי ומועד מייסודו של מתתיהו שלם בקיבוץ רמת יוחנן. מרצה בחוג לתולדות ישראל באוניברסיטת חיפה ובקתדרת עמק יזרעאל, חוקרת במכון לחקר הקיבוץ באוניברסיטת חיפה.

מחקריה, המשלבים חקר מחשבת ישראל וספרות עברית, עוסקים בתולדות התרבות העברית המתחדשת בגולת אירופה ובארץ ישראל, ובתרבות הקיבוצית בפרט, ובכלל זה בטקסי החג והמועד ובמחזור חיי האדם היהודי.

מחברת הספר "תהודת זהות – הספרות העברית במאה העשרים, טרם הקמת המדינה, כמבטאת הגות יהודית וכמעצבת זהות".

 

תקציר ההרצאה: "אנו שרים את חיינו" -

על מפעל חייהם של המלחינים והמשוררים בני דור המייסדים:

מתתיהו שלם, יהודה שרת, מרדכי זעירא, פניה ברגשטיין, דוד זהבי ואחרים.

 

התחדשותם של חיי תרבות בארץ ישראל, ובכלל זה עיצובם מחדש של טקסי חג ומועד, היתה מן הדחופות שבמשימותיהם של חלוצי העליות הראשונות והתחוללה במקביל לבניינה הפיזי של ההתיישבות. הללו ראו בתרבות כלי רב חשיבות בעיצוב הזהות וביצירת תחושת שייכות לחברה ולמקום. חלק מרכזי ומכריע ביצירת תרבות יהודית חדשה בארץ מילאו הקיבוצים בהובלת היוצרים שחיו בהם ואשר העמידו את יצירתם לרשות הכלל. יוצרים אלו, שהיו אמנים מהשורה הראשונה בשלל תחומי האמנות, כיוונו את יצירתם בעת ובעונה אחת פנימה, לתוככי קהילתם הקיבוצית, והחוצה, לחברה הישראלית כולה, ומה שהחל פעמים רבות כיצירה מקומית לצרכי הקבוצה היה עד מהרה לקניין התרבות הישראלית העממית ההולכת ונבנית.

 

ההרצאה תתמקד ביצירתם של יוצרי הזמר העברי, בני דור המייסדים, שחיו ויצרו ב"חצרו של קיבוץ" וממנה פרשו שיריהם כנפיים והיו לנחלת הכלל; במערכת היחסים שבין האמן, הקבוצה והיצירה ובתרומתה של קבוצת יוצרים אלו לתרבות הישראלית. 

 

 

 

 

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן