הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  הרב דר יואל בן נון  
   
 

 

 

הרב ד"ר יואל בן-נון

יואל בן-נון נולד בחיפה, שנתיים לפני המדינה. גדל בחינוך הממלכתי-דתי ובבני עקיבא, ולמד בישיבת מרכז הרב קוק בירושלים; לחם בירושלים בששת הימים עם חטיבת הצנחנים (בשרות המילואים הראשון שלו), ובמלחמת יום הכיפורים בצליחת תעלת סואץ, ואחר כך 4 חודשים בעיר סואץ.

נשוי לאסתר מבית ראב, שנולדה במשואות יצחק בגוש עציון, שנתיים לפני נפילת הגוש במלחמת העצמאות. המשפחה גרה באלון שבות, בגוש עציון; גידלו יחד 6 ילדים, נשואים כולם, ו-27 נכדים, ב"ה.

הרב ד"ר יואל בן-נון, ממקימי אלון שבות ועפרה, ישיבת הר עציון ומכללת הרצוג, ממובילי ההתיישבות ביהודה ושומרון; הוגה דעות בהלכה, במוסר ובמחשבה, ופרשן תנ"ך; הקים את האולפנא לבנות בעפרה; עמד בראש ישיבת הקיבוץ הדתי בעין צורים.

כתב עבודת ד"ר באוניברסיטה העברית בירושלים, והוציא ספר (המקור הכפול של השראה וסמכות) על משנת הרב קוק, כולל פרקים על ההארה בנשמתו, על המוסר וההלכה, על טעמי המצוות, על הנהגת הציבור ביפו ובירושלים, ועל תורה ומדינה.

הרב יואל בן-נון מוביל דרך בלימודי תנ"ך, מוסר והלכה, יהדות-ישראלית, וארץ ישראל; פרסם כמה ספרים ועשרות מאמרים בתחומים אלה; יוזם מפעל 'מקראות', עיון רב-תחומי בפרשיות מרכזיות בתורה (יתרו-משפטים, בשלב ראשון) – כתב טור ליום, לכל פרקי התנ"ך, במיזם 929 (=פרקי התנ"ך). בשנת התשע"ט זכה בפרס היצירה היהודית על שם אורי אורבך ז"ל, על מפעל חיים.

 

תקציר ההרצאה: כיסופים לציון על כנפי הציפורים

כמי שגדל על שירו של ח"נ ביאליק 'אל הציפור', שיר מכונן לדור התקומה, נרעשתי בשמיעת 'שיר החסידה' על הכיסופים לציון ולירושלים 'על כנפי הציפורים' – ההקבלה המדהימה האירה לי מחדש את המשמעות הייחודית של ארץ ישראל כארץ מעבר צרה בין יבשות, ובין ים למדבר –

לא העולם כולו, אלא דווקא ארץ ישראל, היא מטבע בריאתה, 'גשר צר מאד'!

יחד עם זה התחוור לי, שהנכספים לציון ממעמקי הגלויות, מירכתי צפון ומכנף דרום, מרוסיה ומאתיופיה, לא יכלו לשאת עיניים 'לפאתי מזרח קדימה', ולכן נשאו את עיניהם אל החסידות ואל הציפורים שעברו מעל ציון וירושלים בדרכי נדודיהן הקבועות. לכן, הקדשתי פרק בספרי 'נס קיבוץ גלויות' לשירי הכיסופים עם מפת נדודי החסידות, וגם הוספתי שיר (בלתי ידוע) של ביאליק, בו כנסת ישראל נודדת וסובלת כחסידה, ובסופו המר, צייד-צורר ירה בה חץ, והיא נפלה, מתבוססת בדמה; במקביל העליתי את שיר 'המסע לארץ ישראל', מאתיופיה, בו התנפלו שודדים על השיירה, וזכר האם ההרוגה מלווה את הילדים העולים לירושלים.

בדומה לציפורים נודדות, יש גם כמה אנשים חסרי מנוח הנודדים בעולם מבחירתם; והנה, במחצית המאה ה-19, כאשר החלה ההתעוררות של 'חובבי ציון' באירופה, החלו להגיע נוסעים מיוחדים גם לאתיופיה; ביניהם, יוסף הלוי ותלמידו ד"ר יעקב פיטלוביץ, שהפך לשליח הראשון אל 'בית ישראל' באתיופיה מכוחם של מוסדות יהודיים, ומטעם הרבנות הראשית והרב קוק. מפתיע לגלות כי השנים הקשות של פרעות ביהודי רוסיה ואוקראינה ('הסופות בנגב'), היו גם 'הזמן הרע' (קְפוּ קֵן) של רדיפות ושמד נגד יהודי אתיופיה! ימי העליות שהקימו את המושבות הראשונות בארץ, הם גם ימי ביקוריו של פיטלוביץ באתיופיה, שנתנו תקווה, ועצרו את ההתנצרות! ובימינו, גלי העלייה העצומים מרוסיה, והעלייה המדהימה מאתיופיה, הביאו את נס קיבוץ הגלויות של מדינת ישראל לשיאי ההיסטוריה.

 

תקציר ההרצאה: לוח השנה והחגים ב'ביתא ישראל'

ספרי הקודש ב'ביתא ישראל', מקורם מימי הבית השני, מימי עזרא הסופר ועד לתקופה החשמונאית – ה'אורית' (=התורה) כתובה בלשון האתיופית העתיקה (='גֶעז'), והיא תרגום מתרגום השבעים, שמקורו ביהדות מצרים של ימי בית שני! יחד עם ה'אורית' נשמרו בידם גם ספרי נביאים וכתובים, וגם ספרי 'חנוך' ו'היובלים', שנכתבו ביהודה באמצע ימי הבית השני ובפתח התקופה החשמונאית, ונחשבו בקהילות 'ביתא ישראל' כספרי קודש; הלכות שבת המחמירות שלהם זהות להלכות שבת שב'יובלים', אבל לוח החגים נקבע אצלם לפי ראיית הירח המתחדש, ממש כפי הלכת חז"ל (במשנה, בלי לוח קבוע!), בניגוד גמור ללוח 'היובלים' (שפרש מן הירח לחלוטין), ובניגוד גמור ללוחות הכנסיה האתיופית, וללוח הרשמי באתיופיה, שהוא זהה ללוח השמש המצרי העתיק.

איך אפשר להסביר זאת? זקני העדה שנשאלו השיבו כאיש אחד: 'כך קיבלנו מאבותינו'!!

המסורת של 'ביתא ישראל' מקורה ביהדות מצרים הקדומה! משם הגיעו יהודים ששמרו שבת כמו בקומראן, אבל החזיקו בלוח של בית המקדש בירושלים, ולא פרשו ממנו –

בזכות הדבקות בירושלים גם זכו לשוב אליה!

ברוח זו נסביר גם את ספירת העומר ממחרת החג האחרון של פסח, את הספירה הכפולה גם מסוף סוכות, ואת היעדרם של ימי החנוכה, אף שהכירו וקראו את ספרי המקבים כספרי קודש.

 

 

 

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן