הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  מנחם פינקלשטיין  
   
 

 

ד"ר מנחם פינקלשטיין

 

ד"ר מנחם פינקלשטיין הוא שופט בית המשפט המחוזי במחוז מרכז; בעבר כיהן כפרקליט הצבאי הראשי בדרגת אלוף, וכן כתובע הצבאי הראשי וכסנגור הצבאי הראשי.

ספרו הטור השביעי וטוהר הנשק – נתן אלתרמן על ביטחון, מוסר ומשפט זכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית לשנת 2012, ולפרס ע"ש מולדובן לספרות צבאית בשנת 2011. ספר נוסף שחיבר: הגיור – הלכה ומעשה.

במסגרת "אבות ומייסדים" העביר הרצאות על הגיור, על שירי נתן אלתרמן ועל יצירת חיים גורי.

 

תקציר ההרצאה:  עמוס הנביא, המדובב והמוכיח –

מ"שיח לוחמים" ועד לאתיקת חיינו כאן                                               

הרצאה זו תעסוק בכתיבתו הפובליציסטית של עמוס עוז בסוגיית "טוהר הנשק", המערבת שיקולי ביטחון, מוסר ומשפט.

בין הנושאים שיעלו:

  • ערכי מוסר וטוהר הנשק במדינה יהודית ודמוקרטית
  • ציות לפקודה בלתי חוקית
  • גבולות הציות לחוק –  הסרבנות
  • מלחמת ששת הימים ו"שיח לוחמים"
  • מלחמת לבנון
  • פרשת קו 300
  • האינתיפאדה הראשונה והשנייה. המלחמה בטרור.

 

 

 

 

תקציר ההרצאה: "בין היוצר לקהילה" -

על סיפור חייהם ויצירתם של כמה מלחינים משוררים בקיבוץ

בהרצאה זו יציג מיכאל וולפה כמה מסיפורי החיים המעניינים של מוזיקאים ומשוררים בקיבוץ. דוד זהבי, מתתיהו שלם, יהודה שרת, ניסים ניסימוב, נעמי שמר, נחום היימן, שייקה פייקוב, דודו זכאי, שעסקו בזמרת הרבים, במחול ובשירת החג והמועד בקיבוץ; דב כרמל, שלמה יופה, דוד עורי, אריה רופאייזן, משה גסנר, מאיר מינדל שהקדישו עצמם למוזיקה הקונצרטית; המשוררות רחל, פניה ברגשטיין, והמשוררים נתן יונתן, מאיר אריאל, יורם טהרלב, רחל שפירא, אשר הילכו על קו התפר בין הפזמון הקהילתי לשירה הגבוהה; ארנסט הורביץ, יהודה רביב (ויקסי), אריה בן גוריון, הנרי קלאוזנר, שבפועלם כאנשי תרבות והפקה תיווכו בין אמנים אלה לקהילה; הסופרים דוד מלץ, נתן שחם, עמוס עוז, אשר הביטו בעין ביקורתית ותיעדו את חוויית הקיבוץ בעומק וללא פשרות; שלום חנוך, מתי כספי, ועוד יוצרים רבים, אשר פרשו מן הקיבוץ והמשיכו ליצור במודע או שלא במודע בהשראתו. על הקמתם של הקונסרבטוריונים הראשונים, על תזמורת תל יוסף, על "שיר השירים" במעברות ועל סדר פסח בעין חרוד, על פסטיבל עין גב, על פסטיבל כפר בלום ועוד ככל שיותיר הזמן. 

 

"שירים על הארץ"

האם באמת ניתן להיות אמן יוצר בקיבוץ?

בדברי הסיכום יספר מיכאל וולפה מעט על ניסיונו שלו כאמן יוצר ואיש חינוך, ויעלה מספר שאלות מאתגרות, אשר מלוות את חייו הבוגרים, מאז קשר את גורלו בקיבוץ.

 

 

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן