הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  יונתן ברג  
   
 

 

 

יונתן ברג

יונתן ברג, משורר וסופר.

פרסם שלושה ספרי שירה, שני רומנים וממואר.

זוכה פרס עמיחי, מלגת " פרדס", פרס היצירה.

 נשוי לגאולה ואב למאיה פז. מתגורר בירושלים.

 

אודות ההרצאה:  בין קינה על אבדן הישראליות לניסיון לשיקום הציונות

שירטוט של עמוס עוז כדובר של בני דור אשר מצאו את עצמם נבגדים על ידיי ההיסטוריה: הציונות שהייתה המנוע הרוחני והאידאולוגי שלהם מצאה את עצמה מובסת מול הפוסט- מודרניזם. דור המדינה והדורות שאחריו מצאו את עצמם מול אבדן מחשבתי.

במה אפשר להחליף את המנוע הזה? האם הישראליות הנה המקור האפשרי לחום ומשמעות, ובכלל, מהי הישראליות?

אבקש לבחון את התשובות לשאלות אלו כפי שמופיעות בקובץ הסיפורים "בין חברים" למול ספרו הראשון של עומס "ארצות התן".

מהלך ההרצאה:

נבחן את הסיפורים בקובץ "בין-חברים" ונגלה בהם פעולה כפולה של קינה על אבדן וחתירה לעבר נורמליות ויציבות. הקיבוץ הנו מקרה מבחן של פני החברה הישראלית בספר והמגמות בתוכה- המאבק בין המינים, המאבק בין האידיאולוגי ליום-יומי, המאבק בין האקטואלי לביתי ועוד.

עוז מתאר בקובץ סדרה של דמויות מלאות, הנחבטות בשאלות שונות של חיי החברה ומערכות היחסים בתוכה. צבי פרוביזור שאינו מצליח להיגמל מהגדול והחדשותי ולהביט בלונה בלנק, המאבק בין נחום אשרוב האלמן השקט והרגיש לדויד דגן המורה והמחנך. משה ישר הנער המופנם שמורחק ממשפחתו ועוד.

נראה כיצד עוז בונה מערכת מחשבתית ובה דווקא המינורי הופך לכוח ולעדות על פעולה נכונה ומחוברת למציאות ואילו הגדול והרעיוני הופך להעמדת פנים וזיוף. כיצד הרעיוני עולה במחיר גדול ואילו היום יומי מעניק אפשרות לפתרון ונורמליות.

משוואות אלו מובילות להיפוך רעיוני שבו הציונות הפכה את פניה, ובחיי המדינה יש להעדיף את הקטן והביתי, את הבית והחדר, את מערכות היחסים בין בני האדם ולא בין אלו לרעיונות.

סיום ומסקנה:

המהלך אותו נבחן בעזרת הסיפורים השונים מדגים כיצד היה עוז הסיסמוגרף הרגיש ביותר של תנודות הרוח בחיי החברה והאדם בישראל. עוז היה אדם חושב אשר הפעיל בספריו הקשבה עמוקה לרוח הזמן וניסיון לעצב ולבנות רוח זו עבור השותפים לקיום הישראלי. במסגרת הקשבה זו מציג קובץ הסיפורים תנועה מהציונות לישראליות כאפשרות של פתרון והמשך קיום הפרויקט הלאומי. 

 

 

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן