הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  דן לאור  
   
 

 

פרופ' דן לאור
                                                                                                                                                       

                                                                                                                                                   מצורף סרט של ההרצאה לצפיה ברשת :         http://youtu.be/HJWZLJY49b4


קורות חיים – ותקציר הרצאה – פרופ' דן לאור
 
דן לאור הוא פרופסור מן המנין לספרות עברית באוניברסיטת תל-אביב ומופקד הקתדרה לתרבות עם ישראל בזמננו ע"ש יעקב ושושנה שרייבר. כיהן כראש החוג לספרות עברית וכדיקאן הפקולטה למדעי הרוח. משמש כיום כיו"ר הוועדה התחומית למדעי הרוח במעוצה להשכלה גבוהה.
פרסם ספרים ומאמרים על הספרות העברית החדשה - בכללם : "חיי עגנון" (ביוגרפיה של הסופר ש"י עגנון - שוקן, 1998) שבגינו זכה בפרס ע"ש יצחק בן-צבי לחקר ההיסטוריה של ארץ ישראל. ספרו האחרון הוא: "המאבק על הזיכרון: מסות על ספרות, חברה ותרבות" (עם- עובד, ספרית אופקים 200). וכן יצא ב 2013( עם עובד/ספרית אפקים) ספרו "אלתרמן: ביוגרפיה".   

ד.ל. הוא זוכה פרס היצירה של ראש הממשלה לסופרים עברים לשנת תשע"ג.
 
תקציר של ההרצאה  -
 
שלושה שנכנסו לאושוויץ - ק. צטניק, פרימו לוי, אלי ויזל
 
ההרצאה תתמקד בשלושה "ספרי עדות" שנכתבו על-ידי שלושה יוצרים: ק. צטניק ("סלמנדרה"), פרימו לוי ("הזהו האדם") ואלי ויזל ("הלילה"). ספרים אלה הינם חלק מרכזי מן הקלאסיקה של ספרות השואה, והם מילאו תפקיד רב-משמעות בכינון הדימוי של אושוויץ בקרב ציבורים נרחבים בארץ ובעולם. מוקד הדיון יהיה ניתוח השוואתי של מעמד ההגעה למחנה כפי שהוא מתואר בכל אחת מן היצירות, וזאת כמפתח להבנת אופני הייצוג השונים של אושוויץ בכתיבתם של סופרים אלה.

 

תקציר הרצאה   "מגש הכסף": הרקע, השיר, ההתקבלות   - סמינר על נתן אלתרמן

 

השיר "מגש הכסף" – שאותו פרסם נתן אלתרמן ב"דבר" ב-19.12.1947, בתחילת השלב הראשון של מלחמת העצמאות – זכה במרוצת השנים לתפוצה עצומה, והיה לטקסט המזוהה עם ציוניותה של מדינת ישראל ולאחד הביטויים המובהקים של סיפור התקומה. מטרתה של הרצאה זו היא לבחון את מקומו של שיר זה בתרבות הישראלית במגוון של דרכי ייצוג: בביקורת, בשיח הציבורי, במערכת החינוך, בטקסים, באמנויות השונות (בכלל זה מחול, מוסיקה וקולנוע), במוזיאולוגיה ועוד, ולהעריך את תרומתו הכוללת להבנייתו של "הנרטיב הציוני". אולם בצד זה יוצג גם הסיפור שכנגד, היינו הניסיונות לחלל את הקודש ולפרק את השיר ואת ההילה האופפת אותו, וזאת לצורך השמעת ביקורת על עוולות הממסד הציוני ואף כדי לקעקע את צדקת הרעיון הציוני מעיקרו. מן הדיון בשיר וסביבו יעלו אפוא תובנות הנוגעות לשינוי באתוסים ובדימויים של החברה הישראלית מאז ימי ראשית המדינה ועד עצם היום הזה. 

 


 

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן