הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  שלמה נקדימון  
   
 

 

שלמה נקדימון – קורות חיים מקצועיים-

שלמה נקדימון שימש במשך שנים רבות כתב ופרשן לעניינים פוליטיים ב"ידיעות אחרונות". במרוצת שנים אלה פרסם שורה של ספרים דוקומנטריים בנושאי צומת. מערכת "ידיעות אחרונות" נענתה לפנייתו של ראש הממשלה מנחם בגין, ושחררה את שלמה נקדימון מעבודתו בשנים 1978 – 1979, בהן שימש יועץ ראש הממשלה לתקשורת פנים. היו אלה שנות המו"מ לשלום עם מצרים. מזה למעלה מחמישים שנה שאינה מניח את עטו, ומאחוריו עבודה עיתונאית, מחקרית וספרותית ענפה.    

שלמה נקדימון פרסם אלפי ידיעות בלעדיות, בכללן כותרות ראשיות, ופרוטוקולים סודיים מדיונים פוליטיים ומדיניים. בין הבולטים בספריו, "לקראת שעת האפס", על תקופת ההמתנה שקדמה למלחמת ששת הימים (1968); "אלטלנה", על אוניית הנשק של אצ"ל שעלתה באש תותח של צה"ל בחוף תל אביב ומלחמות היהודים בתש"ח (1978); "תמוז בלהבות", על תקיפת הכור הגרעיני בעיראק (1986); "סבירות נמוכה", שענינו התקופה שלפני, תוך ואחרי מלחמת יום הכיפורים (1992); "תקווה שקרסה", פעילות המוסד לימין המורדים הכורדיים בעיראק (1996); מנחם בגין, ביוגרפיה, יחד עם אביעזר גולן (1978); "הבנק – יצירתו של בנימין זאב הרצל", באמצעותו ביקש לרכוש צ'רטר על ארץ ישראל (2003).

שלמה נקדימון פיענח פרשיות היסטוריות עלומות, כמו החיסול הפוליטי הראשון בארץ ישראל, שקרבנו היה יעקב ישראל דה האן ב- 1924. בספר "דה האן – הרצח הפוליטי הראשון בארץ ישראל" (נכתב עם שאול מייזליש), 1985.

מכון יפה למחקרים אסטרטגיים ליד אוניברסיטת תל אביב העניק לו פרס לחקר ביטחון ישראל על עבודת מחקר שעניינה מלחמת המפרץ (1995); פרס סוקולוב על ספרו "תמוז בלהבות" ועל עבודתו בתקשורת הכתובה (1993); יקיר העיר תל אביב (2008); תעודת הוקרה מטעם ראש הממשלה, בשל פועלו להנצחת זכרו של ראש הממשלה מנחם בגין, במסגרת המועצה להנצחת נשיאים וראשי ממשלה (2011); פרס מפעל חיים מטעם אגודת העיתונאים (2012); פרס נשיא המדינה, על מחקר שענינו פעליו המדיניים והמודיעיניים של הנשיא חיים הרצוג בתקופת המדינה שבדרך (2013).         

פרופ. אלי ויזל, כתב על ספרו "תמוז בלהבות": "סיפור מרשים, מרגש ומרתק. הגילויים שבו יעזרו לקורא להבין פרקים גלויים ופרשיות נעלמות מלפני עשר שנים – ומאתמול".

סוף

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן