הצטרפות לרשימת תפוצה
 
 
 
חדשות
 
 
 
  פרופ ניצה בן דב  
   
 

פרופ' ניצה בן-דב

קורות חיים

 פרופסור  מן המניין באוניברסיטת חיפה. כתבה ספרים ומאמרים על הספרות העברית מפרספקטיבה השוואתית. ספריה על עגנון הם: Agnon’s Art of Indirection (בתרגום עברי: אמנות העקיפין של עגנון), אהבות לא מאושרות: תסכול ארוטי, אמנות ומוות ביצירת עגנון (הספר יצא בסדרת אפקים של עם עובד), והיא תהילתֶךָ (הספר עוסק בין היתר על השפעת עגנון על א”ב יהושע ועמוס עוז והוא יצא בהוצאת שוקן). ניצה בן דב פרסמה גם ספר על אוטוביוגרפיות ספרותיות שנקרא חיים כתובים ובו נדונים 11 סופרים ישראליים שפרסמו יצירות אוטוביוגרפיות אמנותיות.

בן דב הקימה את ההוצאה האקדמית של אוניברסיטת חיפה ושמשה עורכת ראשית של ההוצאה. היא הקימה את השידורים האקדמיים של אוניברסיטת חיפה, שהציעה חומר אקדמי לקהל הרחב, תחילה בטלוויזיה ועכשיו באינטרנט.

 

תקציר ההרצאה:

ל“בדמי ימיה” של עגנון יש בספרות העברית מעמד דומה לזה של ”האדרת” של גוגול בספרות הרוסית: שתי היצירות השפיעו על דורות של סופרים, “האדרת” על סופרים רוסיים, ו”בדמי ימיה” על סופרים ישראליים. ההרצאה תעמוד על סגולותיה התמטיים, הפואטיים והפסיכולוגיים של היצירה, הכתובה כווידוי מפיה של אשה צעירה, תרצה מינץ, שהתייתמה מאמהּ כשהיא בת שתים-עשה וחצי ומקץ שנים אחדות נישאה למי שהיה אהוב אמהּ, עקביה מזל. לאחר מות אמה – אירוע מכונן בחייה של הבת ומתואר בסיפור כטקס פולחני – באים המבוגרים ובוחשים מדעת או שלא מדעת בחייה של תרצה ובכך מעצבים את אישיותה, את זהותה ואת גורלה. ההרצאה תעמוד על זרמים תת-קרקעיים האופייניים לפואטיקה של עגנון, כשמתחת לסיפור הגלוי מצוי סיפור חסוי, המערער את מה שנראה לעין.     

 

פרופ' ניצה בן-דב

ספרות עברית והשוואתית

ראש תכנית מוסמך ודוקטורט

בלימודי נשים ומגדר

אוניברסיטת חיפה

טלפון: 052-470-4774

 
 

BetaGroup - עיצוב אתרים

כל הזכויות שמורות NTT - מערכות ניהול תוכן